Biuro Historii i Tradycji Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

100 rocznica „kryzysu przysięgowego”

Data publikacji 27.06.2017

Gminne obchody 100. rocznicy odmowy złożenia przysięgi na wierność Niemcom i Austro-Węgrom przez żołnierzy Legionów Polskich sprawiły, że wydarzenie to, którego następstwa wpisały się w proces prowadzący do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., przywrócone zostało zbiorowej pamięci. W obchodach wziął udział również przedstawiciel Biura Histoirii i Tradycji Policji KGP.

W lipcu 1917 r. oficerowie i żołnierze 5. Pułku Piechoty III Brygady Legionów Polskich, stacjonujący w Zegrzu Południowym, mieli złożyć przysięgę „na wierne braterstwo broni” z Niemcami i Austro-Węgrami. Jednak w odpowiedzi na wezwanie Józefa Piłsudskiego cały pułk odmówił złożenia przysięgi.

Konsekwencją odmowy złożenia przysięgi było internowanie żołnierzy pułku – strzelców i podoficerów umieszczono w obozie w Szczypiornie a oficerów w koszarach w Beniaminowie (dzisiejszych Białobrzegach). Aresztowano także Józefa Piłsudskiego i osadzono go w twierdzy w Magdeburgu.

Wspaniała postawa legionistów została upamiętniona w 1931 r. pomnikiem, który stanął w Białobrzegach, a w 2004 roku, dzięki staraniom mieszkańców Białobrzegów, został odtworzony po wojennych zniszczeniach.

Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda, a w Komitecie Organizacyjnym zsiadł Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Legionowski Robert Wróbel, Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Obchody przygotował Urząd Gminy Nieporęt wraz z 9 Brygadą Wsparcia Dowodzenia DGRSZ w Białobrzegach, we współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nieporęcie, Nieporęckim Stowarzyszeniem Historycznym,  Centralną Biblioteką Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Szczepem 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. W imieniu Komendanta Głównego Policji, w uroczystości udział wziął  podinsp. Robertr Horosz, radca Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

Źródło: www.nieporet.pl

  • Żołnierze z Flagą Państwową
  • Policyjna Kompania Honorowa
  • Służby na Placu Apelowym
Powrót na górę strony