Biuro Historii i Tradycji Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Zamiast Nocy Muzeów

Data publikacji 25.08.2017

Choć Wisła ciągle płynie, a obchody Roku Rzeki Wisły ledwo wyszły za półmetek, to z wolna dobiega końca wystawa pt. „W służbie Królowej Polskich Rzek”, prezentująca pracę funkcjonariuszy Policji nad Wisłą.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych, zapracowanych ludzi Biuro Historii i Tradycji Policji KGP otworzyło w porze nocnej swe podwoje dla zwiedzających.

Równo o godzinie 21.00 pod bramą biura zjawiła się 25 osobowa grupa miłośników historii, adoratorów Wisły, a wśród nich i funkcjonariusze Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.   

Wystawa przekrojowo ukazuję historię specjalności wodnej w Policji  na przestrzeni lat 1920-2017. Prezentowany jest sprzęt ratowniczy, łodzie, silniki, zarekwirowany sprzęt kłusowniczy, urządzenia do obserwacji terenu w trudnych warunkach oraz „skarby”- artefakty z okresu „potopu szwedzkiego” wyłowione z Wisły  w latach 2011-2016. Ponadto duży nacisk położono na prezentacje specyfiki pracy funkcjonariuszy, działalności edukacyjno- profilaktycznej oraz zaprezentowano przekrojowo mundury z różnych okresów czasowych.

Największe zainteresowanie budziła część dotycząca historii i działalności funkcjonariuszy komisariatów rzecznych Policji Państwowej w II RP, a serca i umysły rozpalały opowieści o próbach samobójczych i akcjach ratowniczych nad Wisłą.

Zwiedzanie zakończyło się tuż przed północą, a w związku z należytym zachowaniem zwiedzających nikt nie został osadzony w podziemnych celach.

BHiTP KGP

  • oprowadzanie wycieczki
  • oprowadzanie wycieczki
  • oprowadzanie wycieczki
  • oprowadzanie wycieczki
Powrót na górę strony