Aktualności

Uroczystości „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”

Data publikacji 17.10.2017

Po uroczystościach, które odbyły się w środę 11 października w Pałacu Prezydenckim z okazji II Ogólnopolskiego Zjazdu Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej z narażeniem własnego życia ratowali Żydów, obchody były kontynuowane w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. To właśnie tam Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata spotkali się ponownie, by wspólnie posłuchać koncertu piosenek wojskowych zorganizowanego specjalnie dla nich w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczył kom. Krzysztof Musielak, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

W trakcie uroczystości szef UDSKiOR Jan Józef Kasprzyk odczytał list okolicznościowy wystosowany przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz wręczył medale „Pro Patria”, które otrzymali: prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Anna Stupnicka-Bando (wraz z matką Janiną Stupnicką uratowała 11-letnią Lilianę), Józef Walaszczyk (uratowanych Żydów zatrudniał w swojej fabryce) oraz Tadeusz Stankiewicz (pomagał ojcu Józefowi ukrywającemu Żydów w swojej leśniczówce).

Jak mówił podczas swojego wystąpienia Jan Józef Kasprzyk, cieszę się, że ten zjazd rozpoczął się dziś w południe spotkaniem u prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, gdzie Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali ci, którzy w czasie drugiej wojny światowej i w czasie okupacji niemieckiej zachowali się jak trzeba. To moment, w którym powinniśmy się wszyscy wspólnie zastanowić, skąd brała się u państwa ta wielka moc, siła, determinacja i odwaga w dokonaniu tak heroicznych czynów, jakim było ratowanie współbraci, ratowanie zagrożone karą śmierci” i zaznaczył, że być może ta siła i odwaga jest w pokoleniu ukształtowanym przez II Rzeczpospolitą, do którego należą.

To bowiem, jak wykazywał, był wspaniały czas w polskiej historii, kiedy po półtorawiekowej niewoli odrodziła się Polska i polska państwowość, przez co Polska stała się po raz kolejny, po pierwszej Rzeczpospolitej, wspólnym domem dla wszystkich obywateli, bez względu na wszystkie różnice narodowe, wyznaniowe i światopoglądowe. II Rzeczpospolita była państwem wielu kultur, narodów i religii, które żyły obok siebie i przenikały się nawzajem, ale każdy wiedział, że jest synem jednej ojczyzny - Rzeczpospolitej. Dramat drugiej wojny światowej i Holokaustu wziął się stąd, że narodowo-socjalistyczna niemiecka Trzecia Rzesza podeptała jeden z fundamentów tworzących Europę przez wieki. Tym fundamentem była żelazna zasada: kochaj bliźniego swego, jak siebie samego. W to miejsce wszedł pogański kult siły, która stoi przed prawem i przed człowieczeństwem - dodał.

W uroczystościach wzieła udział córka gen. Władysława Andersa i pełnomocnik polskiego rządu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma oraz prezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata za ich dokonania, które, jak mówił, stanowią świadectwo, że w życiu ludzkim trzeba kierować się wartościami chrześcijańskimi.

Jak podkreślał, polscy sprawiedliwi nigdy nie ulękli się zła, bo z był z nimi Bóg i to On dawał im siłę i odwagę; choć szliście przez ciemną dolinę, dolinę piekła niemieckiej okupacji; piekła, w którym za to, co czyniliście, groziła kara śmierci, to nie zawahaliście się służyć drugiemu człowiekowi, bliźniemu, braciom narodowości żydowskiej, bo z wami był Bóg - pozostaliście wierni wartości, jaką jest miłość bliźniego. Walka bezorężna często bywała trudniejsza niż na polu chwały, na polu walki. Tę walkę bezorężną realizowaliście wy Polacy, którzy w czasach II wojny światowej, podczas okupacji niemieckiej stanęliście po stronie dobra, życia, honoru. Realizowaliście walkę o godność człowieka i o system wartości, który został podeptany 1 września 1939 r. niemiecką agresją na Rzeczpospolitą. Walczyliście o wartości, które stanowiły, stanowią i winny stanowić fundament, na którym opiera się Europa i Rzeczpospolita - mówił Jan Józef Kasprzyk.

 Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce m.in. w imieniu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Senatu RP, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, czy Instytutu Pamięci Narodowej. Zagrzmiała również salwa honorowa.

Źródło: Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

  • goście
  • odznaczanie
  • wieńce
Powrót na górę strony