Aktualności

„Zwycięzcy i zwyciężeni – więźniowie obozów sowieckich”.

Data publikacji 17.11.2017

W dniach 8 – 9 listopada 2017 r. w Łodzi odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. ”Zwycięzcy i zwyciężeni – więźniowie obozów sowieckich”.

Organizatorem spotkania był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych UJK w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, witając zebranych gości, zwrócił uwagę na paradoks polegający na tym, że Polska, będąc w gronie krajów zwycięskich po II wojnie światowej, de facto tę wojnę przegrała, a tysiące Polaków, żołnierzy Armii Krajowej znalazło się w tych samych obozach, co zwyciężeni jeńcy niemieccy. Dlatego tytuł konferencji - „ Zwycięzcy i zwyciężeni” - powinien skłaniać do refleksji nad tym, jak czuli się polscy żołnierze po zakończeniu – dla niektórych zwycięskiej – II wojny światowej.

Uczestnicy konferencji mieli okazję usłyszeć wystąpienia i zapoznać się z wynikami badań pracowników naukowych uczelni wyższych i archiwów z terenu Białorusi, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski.

Na uwagę zasługiwały wszystkie wygłoszone w ciągu dwóch dni prelekcje [18 sic!]. Interesujący wykład dotyczący obywateli polskich więzionych w obozach północnych i osadach specjalnych wygłosił prof. Michaił Suprun z Północnego (Arktycznego) Uniwersytetu Federalnego w Archangielsku, natomiast Pani Milena Bykowska, reprezentująca Polską Akademię Nauk, przedstawiła perspektywy badań nad identyfikacją polskich obywateli zmarłych w obozach sowieckich w latach 1944 – 1947. Postać dr. mjr. Franciszka Michała Amałowicza ps. „Tatar” (1903–1975) – lekarza, oficera Armii Krajowej i sowieckiego więźnia politycznego, którego wizerunek stał się niejako symbolem tej konferencji, zaprezentował dr Dariusz Rogut.

Wykłady zakończyły się panelami dyskusyjnymi, stanowiącymi nie tylko wymianę spostrzeżeń i pytań,  ale także platformę wymiany informacji oraz przekazania wyników badań naukowych. 

 

Źródło: BHiTP KGP, www.ipn.gov.pl, fotografie: Marzena Kumosińska, Paweł Wąs.

  • rozpoczęcie konferencji
  • folder
  • II sesja
  • Sesja
  • uczestnicy
  • III sesja
  • III sesja
  • uczestnicy
  • prof. Suprun
Powrót na górę strony