Aktualności

Warsztaty historyczne OKM w Łodzi

Data publikacji 06.12.2017

5 grudnia 2017 roku w sali lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej odbyły się warsztaty historyczne OKM 1940. Organizatorem przedsięwzięcia był insp. Paweł Karolak Komendant Miejski Policji w Łodzi oraz Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. Warsztaty skierowane były przede wszystkim do policjantów oraz pracowników policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji – nadkomisarz Krzysztof Musielak, inspektor Dariusz Walichnowski reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Łodzi podporucznik Jacek Syjud, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz emeryci policyjni.

Spotkanie rozpoczął Komendant Miejski Policji w Łodzi, insp. Paweł Karolak, który zapoznał uczestników z ideą spotkania. Następnie, głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, pan Jarosław Olbrychowski, który swoje wystąpienie rozpoczął od przedstawienia sylwetek przedwojennych oficerów Policji Państwowej. Przybliżone zostały biografie:

- nadinsp. Henryk Wardęskiego- jednego z czterech Zastępców Komendanta Głównego Policji w latach 1922 – 1929, który był organizatorem Policji Państwowej i pracował nad Ustawą o Policji. Pełnił on też funkcję Komendanta Policji Państwowej Okręgu Warszawskiego (czyli obecnie Komendanta Wojewódzkiego Policji), a następnie był przez 7 lat był Z-cą Komendanta Głównego Policji. W roku 1929 odszedł ze służby i powrócił do Łodzi gdzie prowadził kancelarię notarialną. Zmarł 21 lipca 1951 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim.  

- Janusza Zygmunta „Jagryma” Maleszewskiego – urodzonego w Czarnocinie, który w okresie I wojny światowej służył jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich. W czasie  bitwy pod Rokitną został ciężko ranny i wzięty do niewoli rosyjskiej. W listopadzie 1915 roku po amputacji nogi, jako inwalida wrócił w drodze wymiany z niewoli i otrzymał roczny urlop zdrowotny. Od jesieni 1916r. - kolejno służył w Krajowym Inspektoracie Zaciągu w Warszawie, jako sekretarz generalny Komisji Wojskowej. Od października 1926 roku do 1935 roku pełnił funkcję Komendanta Głównego Policji Państwowej. Był jednym z sześciu Komendantów Głównych Policji okresu międzywojennego i tę funkcję pełnił najdłużej – bo aż 9 lat. Po odejściu ze służby w Policji nadal udzielał się w życiu społecznym – został senatorem z województwa kieleckiego w Senacie IV kadencji. Zmarł w 1942 roku.

Prezes Stowarzyszenia Policyjna, zwrócił uwagę jak ważna jest misja społeczna z jaką wiąże się służba w Policji. Zwrócił on również uwagę, że współcześni policjanci są kontynuatorami tradycji przedwojennych. Tradycji, które przyświecały ich poprzednikom.

Ciekawym elementem spotkania była również prezentacja repliki munduru funkcjonariusza Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, który został zaprezentowany przez przedstawiciela Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji – sierż. sztab. Karola Woldana.

Oddzielna część prezentacji poświęcona została wspomnieniu tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie. Przypomniana została zbrodnia dokonana na funkcjonariuszach Policji Państwowej przez sowietów, dokonana w Kalininie. Na skutek masowych egzekucji, życie straciło blisko 6 000 funkcjonariuszy policji, którzy pochowani zostali w bezimiennych grobach w Miednoje a odnalezionych po latach.

Prezentacji towarzyszył pokaz slajdów, na których zamieszczono zdjęcia pomordowanych funkcjonariuszy oraz miejsc kaźni, w których zostali oni pozbawieni życia w 1940 roku.

Następnie Komendant Miejski Policji w Łodzi otrzymał z rąk Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 oraz Dyrektora Biura Historii i Tradycji KGP Certyfikat Ambasadora OKM 1940 - propagowanie etosu Policji Państwowej.

Na zakończenie głos zabrał nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji. W swoim wystąpieniu przybliżył aspekty związane z upowszechnianiem historii i tradycji Policji, budowaniem tożsamości formacji i etosu służby.

Źródło: KMP w Łodzi/BHiTP KGP

Powrót na górę strony