Aktualności

WARSZTATY HISTORYCZNE - OKM 1940 w Działoszynie

Data publikacji 25.01.2018

W Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie odbyły się Warsztaty OKM 1940 (Ostaszków-Kalinin-Miednoje). Uczestnikami lekcji historii byli funkcjonariusze Policji oraz uczniowie szkół w Pajęcznie i w Działoszynie.

Głównym elementem warsztatów historycznych było wystąpienie Jarosława Olbrychowskiego - Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. w Łodzi, który z niezwykłą pasją i zaangażowaniem opowiadał o losach policjantów II Rzeczypospolitej. W swoim wystąpieniu mówił o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie. Przypomniał o tragicznej historii polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w największym obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie.

Przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Policji KGP, sierż. sztab. Karol Woldan zaprezentował replikę munduru funkcjonariusza Policji Państwowej oraz omówił szczegółowo genezę powstania munduru Polskiego Policjanta, a także symbole i emblematy, które się na nim znajdowały.

Na zakończenie swojej prelekcji prezes Olbrychowski złożył na ręce zastępcy komendanta powiatowego Policji w Pajęcznie certyfikat potwierdzający uzyskanie tytułu ambasadora OKM 1940 za wsparcie i propagowanie etosu służby Policji Państwowej II RP. Każdy z uczestników warsztatów historycznych otrzymał płytę OKM 1940, na której znajdują się wizerunki funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z 16 okręgów policyjnych przedwojennej Polski.

W dalszej części warsztatów wystąpili Dyrektor Archiwum w Częstochowie, ksiądz Paweł Kostrzewski, który opisał życie codzienne polskich jeńców wojennych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Pani Teresa Kukla wnuczka zamordowanego przez NKWD w Twerze, 1940 roku aspiranta Policji Państwowej Konstantego Różańskiego, która przybliżyła nam jego postać.

Źródło: KPP Pajęczno

  • przemówienie prezesa Olbrychowskiego
  • wręczenie pamiątkowej plakiety
  • widzowie
Powrót na górę strony