Aktualności

Uroczystości ku czci pomordowanych w Palmirach

Data publikacji 17.09.2018

Apel pamięci, msza święta i złożenie wieńców na cmentarzu – mauzoleum w Palmirach to główne punkty towarzyszące uroczystości upamiętniającej ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej w czasie II wojny światowej.

Ceremonia rozpoczęła się od mszy świętej w intencji poległych i pomordowanych, którą odprawił kardynał Kazimierz Nycz. Modlitwy odbyły się również w obrządku prawosławnym oraz żydowskim. W ramach dalszej części uroczystości Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała hymn państwowy, po którym nastąpiły okolicznościowe przemówienia delegacji zaproszonych na obchody.

Po apelu poległych Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddala salwę honorową, po której delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych. W imieniu Premier Beaty Szydło wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy Tomasz Deszkiewicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Łukasz Kudlicki, Poseł RP Anita Czerwińska, Rektor cmentarza w Palmirach ksiądz prałat Tadeusz Jaworski, Burmistrz Bemowa Michał Grodzki, Wójt gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz i Wójt gminy Izabelin Antoni Kręźlewicz.

Policję reprezentowało Biuro Historii i Tradycji Policji KGP.

Ponadto na uroczystości przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa kombatantów Armii Krajowej, mieszkająca na co dzień na Białorusi i na Litwie.

Mieszkańcy wsi Palmiry i Pociecha oraz pracownicy służby leśnej, narażając życie, zbierali informacje o ofiarach i starali się oznaczyć teren egzekucji. Dzięki temu prace ekshumacyjne rozpoczęto w tym miejscu zaraz po wojnie. Trzy betonowe krzyże, które tu postawiono, to symbol Golgoty i cierpienia ofiar. Ich dłuższe boczne ramiona mają przedstawiać rozwarte ręce bezbronnego, rozstrzeliwanego człowieka.

Cmentarz-mauzoleum w Palmirach to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. Ginęli tu m.in. artyści, działacze społeczni i polityczni, urzędnicy, a potem również duchowni czy nauczyciele. Wielu z nich było mieszkańcami stolicy.

Obiekt jest zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w gminie Czosnów w Kampinoskim Parku Narodowym.

Od 1973 r. w Palmirach istniało Muzeum Walk i Męczeństwa, które od stycznia 2010 r. nosi nazwę Muzeum – Miejsce Pamięci Pamiry. To oddział Muzeum Historycznego Miasta Warszawy. Placówka gromadzi fotografie, dokumenty i pamiątki związane z ofiarami egzekucji.

Źródło: BHiTP KGP

Powrót na górę strony