Aktualności

Obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

Data publikacji 17.09.2019

17 września 1939 r. około godz. 4.00 oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę naszej ojczyzny. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po jej dokonaniu aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie.

Dla upamiętnienia ofiar agresji sowieckiej z 1939 r. o godz. 11.00 na pl. Zamkowym przy Pomniku Katyńskim odbyły się obchody związane z 80. rocznicą sowieckiej agresji na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej. Oddając hołd wszystkim ofiarom tego haniebnego ataku na Nasz kraj, dajemy świadectwo, że pamiętamy, a walka o prawdę to zwycięstwo.

80 lat temu przypadała niedziela. Gdy dzień się zaczynał, wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny na całej linii przekraczały granicę z Polską. Gdy dzień się kończył, polski rząd w panice uciekał do Rumunii. Był 17 września 1939 roku – dzień klęski, kiedy Armia Czerwona wkroczyła na teren walczącej z Niemcami Polski, łamiąc tym samym polsko-sowiecki pakt o nieagresji. W przekazanej w Moskwie ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu nocie napisano m.in.: „Rząd polski uległ rozkładowi i nie przejawia oznak życia. Oznacza to, że państwo polskie i jego rząd faktycznie przestały istnieć”.

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1939-41 represjom Sowieci poddali 1,6 mln Polaków. Zginęło 150 tys.

Źródło: BEH-MP KGP

Powrót na górę strony