Aktualności

Kalendarium policyjne - październik

Data publikacji 01.10.2019

90 LAT TEMU

Październik 1929

Ukazał się rozkaz nr 450 komendanta głównego PP o użyciu broni. Wydany w formie broszurki, zawiera: rozporządzenie podpisane przez prezydenta RP, przepisy ministra spraw wewnętrznych oraz instrukcję wykonawczą komendanta głównego PP.

W Inowrocławiu, z inicjatywy kierownika komisariatu PP, asp. Ludwikowskiego, przy aktywnej pomocy członków zarządu miejscowego koła Stow. „Rodzina Policyjna”, zorganizowano policyjną drużynę harcerską im. płk. Janusza Jagrym-Maleszewskiego, komendanta głównego PP. Drużyna, nosząca nazwę „Orląt”, liczy 24 chłopców. Patronuje im prezydent miasta Jankowski.

2 X – Dekretem ministra spraw wewnętrznych nowym zastępcą komendanta głównego Policji Państwowej został mianowany nadinsp. Juliusz Geib, dotychczasowy naczelnik Wydziału II KG PP (Finansowo-Gospodarczego). zdj. 1.    

13 X -  W Mostach Wielkich (ok. 60 km od Lwowa) uroczyście otwarto Szkołę Policji dla szeregowych PP. Jedną z najnowocześniejszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Położona w zdrowej okolicy, wśród lasów, stanowi całe miasteczko, na które składa się kilkanaście gmachów o łącznej powierzchni 5992 m kw., rozmieszczonych na terenie 4,1 hektarów – donosił entuzjastycznie tyg. „Na Posterunku”. – Dominuje nad tym kompleksem zabudowań wieża wodna, cała z żelazobetonu, wysokości 27,5 m, ze zbiornikiem pojemności 60 tys. litrów. Na uroczystość otwarcia tej policyjnej „akademii” przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, policyjnych, duchowieństwa i prasy. Był m.in. minister spraw wewnętrznych, gen. Sławoj Składkowski wraz z komendantem głównym PP, płk. Jagrym-Maleszewskim. Poświęcenia szkoły dokonał  ks. prałat Jachimowski, kanclerz kurii biskupiej WP, w asyście ks. Kolasińskiego, kapelana PP. zdj. 2.

18 X – W pow. krakowskim skrytobójczo zastrzelony został przez bandytów post. Józef Czopek.                                 

 

40 LAT TEMU

Październik 1979

● Sześciu mundurowych w rodzinie dochowali się małżonkowie Maria i Edward Pogodowie    z Tuszymia (gm. Przecław, woj. rzeszowskie). Pierwszy założył szarobłękitny mundur syn Edward junior (lat 32). Bezpośrednio po wojsku rozpoczął służbę w KP MO w Dębicy. Dziś, w stopniu młodszego chorążego jest inspektorem w Wydziale Kadr KW MO w Tarnowie. Kończy studia ekonomiczne. 28-letni Stanisław, plutonowy, jest posterunkowym w Skrzyszowie (woj. tarnowskie). Plutonowymi są również: 26-letni Zbigniew (pracuje w KM MO w Dębicy) oraz Czesław (lat 25), kierowca w KW MO w Tarnowie. Pozostali dwaj: st. szer. Krzysztof (lat 23) służy w tarnowskim ZOMO, a 21-letni Wiesław także w ZOMO, tyle że krakowskim. Razem tworzą zgrany, solidny, familijno-milicyjny sekstet. zdj. 3-5.

● W uznaniu zasług dla służb porządkowych resortu spraw wewnętrznych, strzegących ładu i bezpieczeństwa publicznego, mieszkańcy czterech miast wojewódzkich: Częstochowy, Gorzowa Wlkp., Płocka i Skierniewic ufundowali swoim Komendom Wojewódzkim MO szt1andary. Przekazano je uroczyście szefom jednostek zgodnie z podniosłym ceremoniałem.

● Z roboczą wizytą przebywał we Wrocławiu gen. dyw. Stanisław Zaczkowski, komendant główny MO. Zapoznał się z dorobkiem dolnośląskiej milicji, odwiedził Komendę Dzielnicową MO Wrocław-Krzyki (najnowocześniejszą w kraju), interesując się nowymi technologiami w służbie oraz warunkami pracy funkcjonariuszy.          

 

20 LAT TEMU

Październik 1999

Warszawscy policjanci będą mogli legalnie dorobić do swych skromnych pensji, w swoim zawodzie i w swojej jednostce. Komendant stołeczny, insp. Antoni Kowalczyk podjął decyzję, ze od grudnia funkcjonariusze mogą pełnić dodatkowe służby patrolowe, płatne na zasadzie nadgodzin. Środki na ten cel będą pochodziły z funduszu przeznaczonego na nagrody.          

1 X – Pierwszym polskim policjantem, który objął stanowisko oficera łącznikowego przy Europolu (Europejski Urząd Policji) w Hadze został insp. Michał Otrębski (lat 41), dotychczasowy komendant stołecznej Policji (1995 -1999).

1 X – Komenda Główna Policji przygotowała nowy wzór oznakowania radiowozów. Będą one stopniowo zmieniać wygląd, wyróżniając się od tych jeżdżących obecnie białym kolorem bocznych drzwi nadwozia i umieszczonym po obu stronach przednich drzwi granatowym napisem POLICJA. Również numer taktyczny jednostki – oprócz miejsc, w których umieszczany jest obecnie, będzie także widniał na dachu każdego radiowozu. zdj. 6.

7 X – Na wniosek prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powołał Marka Biernackiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Nowy minister ma 41 lat, jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1980 r. związany był ze środowiskiem Ruchu Młodej Polski, działał też w podziemnych strukturach „Solidarności”. Jest członkiem sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. zdj. 7.

15 X – Po raz pierwszy w dziejach tarnowskiej Policji funkcję komendanta komisariatu  kobiecie. Została nim - w sąsiadujących z woj. podkarpackim Ryglicach - podkom. Zofia Wójcik. Pani komendant (komendantka?) ma 25 lat, w Policji służy od 1993 r., jest absolwentką WSPol. w Szczytnie i obecnie studiuje politologię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Nie preferuje działań represyjnych, lecz stawia na profilaktykę.

21 X – Ukazało się rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wzoru i trybu nadawania  sztandaru  jednostkom organizacyjnym Policji (Dz. U. nr 97, poz. 1136).

Źródło: BEH-MP KGP zdj. „Na Posterunku”, „WSN”.

Powrót na górę strony