Aktualności

98. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia Policji Województwa Śląskiego

Data publikacji 17.06.2020

17 czerwca 2020 roku delegacja Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. złożyła kwiaty i zapaliła znicze pamięci przed katowickimi „znakami policyjnej pamięci’ z okazji 98. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

W godzinach porannych na terenie Szkoły Policji w Katowicach, delegacja Zarządu Stowarzyszenia na czele z Prezes Teres Bracką w imieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., złożyła kwiaty oraz zapiła znicze pamięci przed Obeliskiem upamiętniającym funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II Rzeczypospolitej Polskiej – Ofiary Zbrodni Kańskiej.

W ceremonii uczestniczyli również Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. dr Rafał Kochańczyk oraz przedstawiciel Katowickiego Oddziału naszego Stowarzyszenia  kom. Grzegorz Łagódka - Przewodniczący Zarządu Szkolnego NSZZ Policjantów w Szkole Policji w Katowicach.

Następnie delegacja Zarządu Stowarzyszenia oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Juszyński, złożyli kwiaty przed Grobem Policjanta Polskiego – Miejscem Pamięci Narodowej na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W uroczystości wziął udział również mł. insp. Michał Pudło – Przewodnicy Bielskiego Oddziału naszego Stowarzyszenia.

Przy Grobie Policjanta Polskiego została wystawiona warta honorowa przez Oddział Prewencji Policji w Katowicach a trębacz policyjnej orkiestry odegrał melodię – Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”.

TAK BYŁO,

17 czerwca 1922 została utworzona, rozporządzeniem Wojewody Śląskiego, Policja Województwa Śląskiego. Rozporządzenie zostało zatwierdzone ustawą Sejmu Śląskiego z 2 marca 1923 roku.

W myśl tego aktu, śląska Policja była podporządkowana Wojewodzie Śląskiemu oraz Sejmowi Śląskiemu. Formacja była całkowicie niezależna od Policji Państwowej, z własnym zawieszeniem prawnym, umundurowaniem, szkoleniem, zasadami naboru kandydatów do służby.

W obronie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie województwa śląskiego w latach 1922 – 1939, w czasie wykonywania obowiązków służbowych, poległo 23 policjantów a 627 zostało rannych i kontuzjowanych w związku ze służbą.

Agresja III Rzeszy Niemieckiej na Polskę 1 września 1939 roku rozpoczęła II wojnę światową i zburzyła budowany z takim mozołem istniejący ład i porządek ówczesnej Polski, jak i świata. W tym momencie brutalnie została przerwana historia Policji Województwa Śląskiego.

Wielu śląskich policjantów stało się ofiarami terroru niemieckich nazistów i sowieckich komunistów. Z kolei w latach powojennych nie było już mowy o autonomii i Policji Województwa Śląskiego a o jej policjantach milczano, chcąc ich wymazać z pamięci historycznej Polaków.

Źródło: OSRPwK

Powrót na górę strony