Aktualności

Policyjne kalendarium - wrzesień

Data publikacji 01.09.2020

90 LAT TEMU

Wrzesień 1930

14 IX – W centrum Warszawy, po zakończonym wiecu w Dolinie Szwajcarskiej, doszło do zamieszek ulicznych. Kilkutysięczny tłum, skandując hasła antyrządowe, skierował się w stronę Placu Trzech Krzyży. Stołeczni policjanci usiłujący zapanować nad porządkiem zostali przez demonstrantów zaatakowani. Przy ul. Matejki jakiś osobnik rzucił w ich kierunku granat, inni strzelali z pistoletów. W zamieszkach dwie osoby poniosły śmierć, kilkadziesiąt było rannych. Wśród nich kilku policjantów: podkom. Teodor Lubiejewski z XIV KPP (postrzał w rękę), przod. Landjung z 13 KPP (rana lewej dłoni), st. post. Stefan Wierzbicki z V KPP (postrzał w nogę), st. post. Henryk Stępniak z XII KPP oraz posterunkowi Wacław Stankiewicz, Józef Wiśniewski i Jan Gromadzki (ranni odłamkami granatu). Następnego dnia poszkodowanych funkcjonariuszy odwiedził w szpitalu komendant główny PP, płk Janusz Jagrym-Maleszewski. W imieniu ministra spraw wewnętrznych, gen. bryg. Sławoja Składkowskiego, życzył im szybkiego powrotu do zdrowia.

27 IX – Po raz pierwszy od momentu powołania Policji Państwowej jej siedzibę przy ul. Nowy Świat 67 odwiedził prezydent RP Ignacy Mościcki. Towarzyszyli mu: szef kancelarii wojskowej płk Głogowski oraz adiutant przyboczny kpt. Suszyński. Dostojnego Gościa powitał komendant główny PP płk Janusz Jagrym-Maleszewski, wraz ze swym zastępcą, nadinsp. Juliuszem Geibem. Pan Prezydent z zainteresowaniem obejrzał sale muzealne organizowanego muzeum Policji oraz zgromadzone tam eksponaty. Szczególną uwagę zwrócił na przedmioty z działu kryminologicznego: urządzenia do produkcji fałszywych dolarów amerykańskich, sztancowania podrabianych monet 5- i 2-złotowych, kolekcję broni i narzędzi wykorzystywanych przez przestępców. Z uwagą wysłuchał także obszernych wyjaśnień komendanta głównego na temat wprowadzanych w formacji pancerzy ochronnych, wykorzystywanych w walce z uzbrojonymi bandytami – zdj. 1, 2.

28-30 IX – W Antwerpii (Belgia, Region Flamandzki) odbył się Międzynarodowy Kongres Policji Kryminalnej oraz posiedzenie Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnej. Polską Policję reprezentowali: naczelnik Wydziału IV KG PP (Centrala Służby Śledczej), nadinsp. dr Leon Nagler oraz komendant główny Policji Woj. Śląskiego, insp. Józef Żółtaszek, który wystąpił z referatem na temat podstaw organizacji pracy służby bezpieczeństwa. Nadinsp. Nagler przewodniczył podkomisji ds. zwalczania handlu żywym towarem, wystąpił też z wnioskiem w sprawie utworzenia we wszystkich państwach policji kobiecej do wspólnego zwalczania tego haniebnego procederu. Wniosek przyjęto jednogłośnie. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż nadinsp. Naglera wybrano na wiceprezydenta Międzynarodowej Komisji Policji Kryminalnej – zdj. 3.

 

40 LAT TEMU

Wrzesień 1980

Szkolenie harcerzy w Młodzieżowych Służbach Ruchu w woj. częstochowskim ma już wieloletnie tradycje. W dziedzinie poznawania znaków drogowych, poruszania się na jezdniach oraz w opiece nad młodszymi kolegami, przeszkolono wiele roczników częstochowian. Duża w tym zasługa funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy potrafili znaleźć z młodzieżą wspólny język, atrakcyjnie prowadzić zajęcia, urozmaicając je często niestandardowym sprzętem. Ostatnio do kursantów w Złotym Potoku i Kokotku przyleciał nawet milicyjny śmigłowiec. Było na co popatrzeć – zdj. 4.

1 IX – Wszedł w życie znowelizowany kodeks postępowania administracyjnego, uchwalony w styczniu przez Sejm. Dzięki niemu każdy kto uzna, że decyzja administracyjna jest niesprawiedliwa lub niezgodna z prawem, będzie mógł zwrócić się o zbadanie jej do organu nadzoru administracji, albo wnieść skargę na nią do Naczelnego Sadu Administracyjnego. Warto podkreślić, że zgodnie z projektem po raz pierwszy w naszym kraju wprowadza się sądową kontrolę nad decyzjami wydawanymi przez wszystkie urzędy, od gminnych aż po ministerialne.

17 IX – Powołano Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” i Krajową Komisję Porozumiewawczą, na której czele znajdował się przewodniczący.

20 IX – Jubileusz 25-lecia Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie, jedynej w Polsce placówki kształcącej funkcjonariuszy MO w specjalizacji kontrolerów ruchu drogowego. Są nie tylko wysoko kwalifikowanymi specjalistami w swojej dziedzinie, ale również podoficerami milicji, przygotowanymi do wykonywania innych odpowiedzialnych zadań, nałożonych na formację strzegącą porządku i bezpieczeństwa w kraju. Tamtego wrześniowego dnia 1955 r. rozpoczęło się pierwsze specjalistyczne szkolenie 261 funkcjonariuszy służby ruchu drogowego, oznaczone symbolem R-1 – zdj. 5, 6.

 

20 LAT TEMU

Wrzesień 2000

Śmierć na służbie: 2 września w Krakowie st. sierż. Piotr Chyra (lat 26), funkcjonariusz Kompanii Kontroli Ruchu Drogowego KMP w Krakowie, jadąc motocyklem Honda w czasie pełnienia obowiązków służbowych, zderzył się z samochodem osobowym, który wymusił pierwszeństwo przejazdu. W wyniku doznanych obrażeń policjant poniósł śmierć na miejscu. W Policji służył od 1 grudnia 1993 r.

19 września mł. asp. Krzysztof Wałdoch, funkcjonariusz KPP w Człuchowie (KWP Gdańsk), uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w swojej w jednostce. Potknąwszy się, upadł na schodach, uderzając głową o stopień, w wyniku czego stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala zmarł po kilku dniach na skutek odniesionych obrażeń.

W CSP w Legionowie odbył się finał XIII już ogólnopolskiego konkursu o tytuł najlepszego policjanta „drogówki”. Tradycyjnie walczyły dwuosobowe reprezentacje Policji ze wszystkich województw oraz przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej. Tym razem na podium stanęli: st. sierż. Mariusz Konopacki z KPP w Raciborzu (I miejsce); mł. asp. Krzysztof Wycech z KSP w Warszawie (II miejsce); sierż. sztab. Roman Szaro z KWP w Rzeszowie (III miejsce). Natomiast drużynowo najlepszą okazała się reprezentacja Komendy Stołecznej Policji.

2 IX – W Miednoje koło Tweru (Rosja) uroczyście otwarto i poświęcono trzeci, największy cmentarz ofiar Zbrodni Katyńskiej, dokonanej na Polakach. Spoczywa na nim 6311 więźniów obozu w Ostaszkowie, głównie funkcjonariuszy Policji Państwowej. W uroczystości otwarcia nekropolii uczestniczył premier RP Jerzy Buzek, któremu towarzyszyli członkowie oficjalnej delegacji państwowej: marszałek Sejmu Jerzy Płażyński, minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki, komendant główny Policji nadinsp. Jan Michna. Do Miednoje licznie przybyli również członkowie rodzin pomordowanych funkcjonariuszy oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz utrwalenia pamięci o ofiarach sowieckiej zbrodni – zdj. 7.

4 IX – Komendant główny Policji Jan Michna, jako pierwszy polski policjant III RP otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego akt nominacyjny na najwyższy stopień w Policji – generalnego inspektora – zdj. 8.

7 IX – Premier Jerzy Buzek przyjął funkcjonariuszy CBŚ, którzy uczestniczyli w rozpoznaniu i likwidacji tzw. Pruszkowa, jednej z najgroźniejszych grup przestępczych w Polsce.

13-15 IX – W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się seminarium poświęcone zwalczaniu międzynarodowych grup przestępczych, zorganizowane przez Komendę Główną Policji, Środkowoeuropejską Akademię Policyjną oraz WSPol. w Szczytnie. Wzięli w nim udział przedstawiciele policji z Austrii, Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Szwajcarii i Węgier. Omawiano problematykę zwalczania międzynarodowych grup przestępczych, zakres popełnianych przez nie przestępstw, tendencje rozwojowe tych organizacji w poszczególnych krajach oraz możliwości wspólnego im przeciwdziałania - zdj. 9.        

Źródło: BEH-MP KGP/JP, zdj. „ Na Posterunku”, „Gazeta Policyjna”, WSN

  • Prezydent Mościcki z wizytą w Komendzie Głównej Policji Państwowej
  • Prezydent Mościcki z wizytą w Komendzie Głównej Policji Państwowej
  • nadinsp. Leon Nagler
  • Śmigłowiec i Młodzieżowa Służba Ruchu
  • Jubileusz 25-lecia Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie, jedynej w Polsce placówki kształcącej funkcjonariuszy MO w specjalizacji kontrolerów ruchu drogowego - zajęcia z budowy samochodu
  • Jubileusz 25-lecia Szkoły Ruchu Drogowego w Piasecznie, jedynej w Polsce placówki kształcącej funkcjonariuszy MO w specjalizacji kontrolerów ruchu drogowego - pięciu funkcjonariuszy na jednym motocyklu
  • W Miednoje koło Tweru (Rosja) uroczyście otwarto i poświęcono trzeci, największy cmentarz ofiar Zbrodni Katyńskiej, dokonanej na Polakach
  • Komendant główny Policji Jan Michna, jako pierwszy polski policjant III RP otrzymał z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego akt nominacyjny na najwyższy stopień w Policji – generalnego inspektora
  • W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się seminarium poświęcone zwalczaniu międzynarodowych grup przestępczych, zorganizowane przez Komendę Główną Policji, Środkowoeuropejską Akademię Policyjną oraz WSPol. w Szczytnie
Powrót na górę strony