Aktualności

Sztandar policji wileńskiej

Data publikacji 22.09.2021

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się kilkuletni proces przyłączania kolejnych obszarów ziem do Rzeczpospolitej i organizowania tam administracji państwowej. Na mocy ustawy Sejmu Wileńskiego z 6 kwietnia 1922 roku dokonano zjednoczenia Ziemi Wileńskiej z Rzeczpospolitą. Rozporządzeniem MSW z 26 lipca 1922 r. wprowadzono organizację Policji Państwowej na obszar Ziemi Wileńskiej i utworzono XVI Okręgową Komendę PP z siedzibą w Wilnie.

W 1922 r. w okręgu wileńskim miały miejsce dwa podniosłe wydarzenia – otwarcie Okręgowej Szkoły Policji w Wilnie oraz wręczenie sztandaru Komendzie Okręgowej. Trzeba przyznać, że kie­rownictwo służbowe policji i władze administra­cyjne wykazały się w tym przypadku dużą szyb­kością w realizacji wymienionych celów. Sekreta­rzem komitetu obchodów uroczystości został kom. Tadeusz Birecki - komendant Szkoły Okrę­gowej PP w Wilnie.

3 września 1922 r. na placu Łukiskim zebrały się na uroczystość wręczenia sztandaru oddzia­ły policji oraz mieszkańcy Wilna. O godz. 10 przybyli przedstawiciele władz miejscowych oraz delegat rządu Walery Roman, który reprezentował naczelnika Józefa Piłsudskiego. Z ra­mienia Komendy Głównej PP przybyli nadinsp. Henryk Wardęski - zastępca komendanta głów­nego PP oraz insp. Wróblewski. Byli również przedstawiciele władz wojskowych, starostwa i zarządu miasta z prezydentem Bańkowskim. Przeglądu oddziałów policji dokonał delegat rzą­du wraz z komendantem okręgowym insp. Cze­sławem Grabowskim.

W trakcie uroczystości wbito gwoździe honoro­we w drzewce sztandaru, w tym jeden z napisem „Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa”. Poświęce­nia sztandaru dokonał biskup Bandurski, po czym delegat rządu wręczył go komendantowi okręgowemu, który z kolei przekazał sztandar chorążemu policji post. Antoniemu Michniewiczowi. Przy dźwiękach hymnu narodowego sztandar uroczyście obniesiono przed frontem oddziałów policji. W czasie uroczystości grała or­kiestra policyjna.

Nadanie sztandaru PP Ziemi Wileńskiej jest jednym z niewielu udokumentowanych przy­padków takiej uroczystości. Wobec różnych po­glądów na sprawę fundowania sztandarów dla policji, w tym negatywnych wyrażanych przez ówczesnych komendantów głównych PR moż­na założyć, że tego typu wydarzenia nie wpisa­ły się w tradycje policyjne okresu międzywojen­nego.

Źródło: Gazeta Policyjna/Ryszard Czerski, nr 41/1999, s. 8

  • Sztandar Policji Wileńskiej
Powrót na górę strony