Aktualności

Policjant w służbie cz. 1

Data publikacji 23.09.2021

Starszy posterunkowy Reiner Józef. W dniu 21 kwietnia 1938 r. we wsi Złotej, pow. Brzesko, woj. krakowskie, osaczono w jednej z zagród kilku bandytów. Między innymi był tam groźny bandyta Michał Batko. Na wezwanie do poddania się bandy¬ci odpowiedzieli gęstym ogniem ka¬rabinowym. Dwóch policjantów, biorących udział w obławie odniosło rany postrzałowe. Nastąpiła konieczność sprowadzenia pomocy.

Wkrótce samochodem komendy powiatowej w Tarnowie przybyło wzmocnienie z miejscowego komi­sariatu. Samochód prowadził st. post. Remer Józef, szofer w komendzie powiatowej w Tarnowie. Zoriento­wawszy się w sytuacji, st. post. Re­mer szybko nałożył maskę, hełm i z tarczą w ręce zgłosił się na ochot­nika do sforsowania drzwi w obleganym domu. W pewnej chwili, nie zważając na padające wokół strzały, st. post. Remer podbiegł do drzwi, wyważył je i wszedł do sieni. Stamtąd wrzucił jeden granat na strych, słusz­nie przypuszczając, że tam właśnie w danej chwili ukryli się bandyci. Wkrótce, chcąc sprawdzić działanie granatu, st. post. Remer uchylił nie­co tarczy i usiłował dostać się na strych. W tym momencie Batko strzelił z karabinu, raniąc st. post. Remera w głowę. Skutkiem odnie­sionej rany postrzałowej, nastąpiło uszkodzenie tętnicy w okolicy ucha.

To nadzwyczaj odważne i dzielne, z narażeniem własnego życia wystą­pienie st. post. Remera wobec tak niebezpiecznych bandytów znalazło pełne uznanie nie tylko wśród przeło­żonych, ale i miejscowego społe­czeństwa, przemawiając za nadaniem mu krzyża zasługi za dzielność.

St. post. Remer dla odbycia dal­szej kuracji przewieziony został do Warszawy i umieszczony w szpitalu wojskowym. Ponieważ stan jego zdrowia nie pozwolił mu na opuszczenie szpitala w dniu 10 listopada 1938 r. p. komendant główny P. P. gen. Za­morski w otoczeniu oficerów Komendy Głównej przybył osobiście do szpitala wojskowego i udekorował st. post. Remera krzyżem zasługi za dzielność, życząc mu jednocześnie szybkiego powrotu do zdrowia.

St. post. Remer urodził się w ro­ku 1908 w Opatowcu, pow. Pińczów. Po ukończeniu szkoły odbywał służbę wojskową, skąd wyszedł jako kapral do rezerwy. Do służby w Policji Państwowej wstąpił z dniem 28IX 1932 r. Na starszego posterunkowe­go awansował z dniem 1 stycznia 1938 roku.

Źródło: „Na Posterunku” 1939

  • Starszy posterunkowy Józef Reiner
Powrót na górę strony