Aktualności

„Działania wywiadowcze” 2021 – relacja z konferencji

Data publikacji 10.10.2021

W dniach 7–8 października 2021 roku odbyła się w Akademii Sztuki Wojennej konferencja III International Intelligence Studies and Military Intelligence Conference – ISC 2021 (III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Działania wywiadowcze”). Organizatorem konferencji była Katedra Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Instytutu Historii Wojskowej ASzWoj.

III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Działania wywiadowcze”, która odbyła się w formie hybrydowej: stacjonarnie – w auli im. gen. dyw. T. Kutrzeby oraz on-line – z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Zgromadziła ona kilkudziesięciu uczestników z kraju i z zagranicy, w tym Europy Zachodniej i Kanady. Językiem roboczym konferencji był język angielski. Udział w wydarzeniu był bezpłatny.

Uczestników przywitał prorektor ASzWoj ds. wojskowych, płk dr hab. Dariusz Majchrzak. Moderatorami poszczególnych paneli byli: Martin Svarovsky, Dyrektor Programu „Security Strategies” z European Values Centre for Security Policy z  Pragi oraz dr hab. Dominik Smyrgała (prof. ASzWoj), kierownik Katedry Historii Wywiadu i Kontrwywiadu IHW.

Celem konferencji było podjęcie tematów związanych z problematyką studiów wywiadowczych, twórcze wykorzystanie tego forum do wymiany ocen i opinii, krytyczna analiza zagadnień związanych z prowadzeniem działań wywiadowczych, podsumowanie osiągnięć w tej dyscyplinie oraz wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie najważniejszych elementów, które powinny podlegać szczególnie intensywnym badaniom.

Zebrane doświadczenia wskazują, że ta cykliczna już konferencja stała się użyteczną platformą współpracy praktyków z przedstawicielami nauki, wymiany poglądów oraz doświadczeń na temat realizacji podstawowych zadań w domenie wywiadu i rozpoznania oraz dyskusji nad najważniejszymi problemami działalności wywiadowczej i rozpoznawczej.

Instytut wykorzystał tę okazję do promowania wiedzy o polskiej historii – jednym z najważniejszych zaproszonych przez Instytut gości był prof. Edward Opaliński z Instytutu Historii PAN, który przedstawił, z okazji 400. rocznicy bitwy pod Chocimiem, sylwetkę jednego z największych dowódców Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Jana Karola Chodkiewicza, hetmana wielkiego litewskiego, który zmarł w czasie oblężenia tej twierdzy.

Konferencję podsumował prorektor ds. naukowych Akademii Sztuki Wojennej, płk dr hab. Tadeusz Zieliński. Oficjalnie zamknął on wydarzenie zapraszając jednocześnie na kolejne tego rodzaju konferencje organizowane przez Akademię Sztuki Wojennej.

Uczestnikom i prelegentom serdecznie dziękujemy za udział i zachęcamy do udziału w kolejnych naukowych spotkaniach.

 

Źródło:

Artykuł/foto – Akademia Sztuki Wojennej

  • Akademia Sztuki Wojennej - widok budynku od frontu
Powrót na górę strony