Aktualności

Wykus 2016

Data publikacji 19.06.2016

Na leśnej polanie „Wykus” odbyły się uroczystości upamiętniające walki świętokrzyskich partyzantów oraz bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej. W ich trakcie dwóch policjantów z naszego garnizonu otrzymało Policyjną Odznakę im. „Ponurego”. W tej podniosłej chwili uczestniczył m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk, Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Tegoroczna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich przypadła w 25 rocznicę nawiązania porozumienia Środowiska „PONURY”-„NURT” z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W związku z tym w ramach obchodów odbyła się wczorajsza konferencja w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach pn. „Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej”, w Starachowicach odsłonięto „Ławkę Halnego”, a z Rataj wystartował I Marszobieg ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Cichociemnych WYKUS’43.

Natomiast popołudniu na polanie Wykusowej  położonej w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej odbyły się główne uroczystości z udziałem policjantów garnizonu świętokrzyskiego, przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, żołnierzy oraz harcerzy. Uczczono w ten sposób życie i działalność płk. Jana Piwnika "Ponurego", patrona świętokrzyskich policjantów, a także bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej.

Źródło: KWP w Kielcach

Powrót na górę strony
Polska Policja