Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Piknik w Legionowie

Data publikacji 05.09.2016

W dniu 3 września br. Biuro Historii i Tradycji Policji KGP w ramach Pikniku zorganizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podsumowującego największe przedsięwzięcia minionego lata czyli Szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, przygotowało wystawę poświęconą Oddziałom Rezerwy Policji Państwowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz dokumentującą działania tych oddziałów w Wojnie Obronnej 1939 roku.

Oprócz wystawy zaprezentowano również wyposażenie Posterunku Policji Państwowej z okresu międzywojennego w tym także umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie funkcjonariuszy P.P. z tego okresu. Można było zobaczyć jak przebiegała procedura daktyloskopijna i uzyskać replikę karty daktyloskopijnej P.P. opisaną własnymi danymi.

Mając na względzie, iż obecny 2016 Rok jest także Rokiem Henryka Sienkiewicza, Biuro Historii i Tradycji policji KGP dla uczestników i gości pikniku przygotowało niespodziankę w postaci obozowiska chyba najbardziej znanej postaci Sienkiewiczowskiej TRYLOGII – Onufrego Zagłoby, który nie tylko demonstrował stroje, wyposażenie i uzbrojenie wojsk Rzeczypospolitej XVIII wieku, ale też czytał fragmenty „Ogniem i Mieczem” oraz „Quo Vadis". Czytanie fragmentów „Quo Vadis” odbyło się w ramach piątego już z kolei cyklu Narodowego Czytania.

Stoisko Biura Historii i Tradycji KGP wzbudziło duże zainteresowanie wśród publiczności i zwiedzających, oraz wśród wystawców z innych stanowisk, Szczególnie stoiskiem zainteresowali się
f-usze Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) KGP, którzy wśród wielu eksponatów odnaleźli na tym stoisku „przodków" swego obecnego wyposażenia.

KM

foto: Policja 997

  • przemówienie Prezydenta RP
  • Stoisko Biura HiTP
  • rekonstruktor na rowerze
  • Stoisko Biura HiTP
  • rekonstruktor z uczestnikiem pikniku
  • Stoisko Biura HiTP
Powrót na górę strony
Polska Policja