Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Cichociemni w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ w Warszawie

Data publikacji 06.09.2016

Wystawę pt. „Funkcjonariusze policji państwowej – Cichociemni żołnierze AK”, przygotowało Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji. Celem wystawy było upamiętnienie dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK.

Przedstawione sylwetki „Cichociemnych” to symbole idei okupionej cierpieniem i życiem, które na stałe wrosły w świadomość pokoleń obecnych i przyszłych. Sama wystawa upamiętniająca dziewięciu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy wstąpili w szeregi Cichociemnych żołnierzy AK jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy podjęli trud wali o niepodległość ojczyzny. To również dowód pamięci o tych, którzy za wolność Polski gotowi byli zapłacić ceną najwyższą, i podkreślenie wkładu organizacji „Cichociemnych” w walkę Armii Krajowej. Ten nieoceniony wkład w walkę polskiego narodu z Niemcami i Sowietami nieśli zasilający Armię Krajową „Cichociemni”, stanowiący elitarna grupę ochotników. Bohaterstwo i odwaga Cichociemnych, ale również ich determinacja w walce o wolną i niepodległą ojczyznę sprawiły, że przez wiele lat władze komunistyczne próbowały wykreślić ich zasługi z kart historii. Pomimo tego jednak w ludzikach umysłach i sercach  pozostawały wciąż żywe wspomnienia o tych wyjątkowych ludziach.

Co istotne dla lokalizacji samej wystawy, to fakt że niektórzy z przedstawionych na niej „Cichociemnych” , byli z warszawską Pragą związani o ile nie z miejsca urodzenia to z miejsca zamieszkania czy pełnienia służby. Jeden z „Cichociemnych”- Michał Parada, mieszkał przed wybuchem wojny na ul. Brzeskiej na Pradze a w czasie okupacji po zrzucie do kraju, również tam się ukrywał. Większość z zaprezentowanych sylwetek  „Cichociemnych” wchodziła w skład struktur ZWZ/AK działających na terenie Warszawy, w tym i Pragi, a w czasie Powstania Warszawskiego aktywnie w nim uczestniczyła. Wspomniany już Michała Parada służył od marca 1943 roku w  Komendzie Głównej Armii Krajowej - V Oddział (Dowodzenie i Łączność) w batalionie radiotelegraficznym „Iskra" - kompania „Kram". W Powstaniu Warszawskim walczył początkowo w Śródmieściu a potem na Starym Mieście, gdzie 10 VIII 1944 roku zginął 

Wystawa poświęcona jest „Cichociemnym” przedwojennym funkcjonariuszom Policji Państwowej: kpt. Franciszkowi Cieplikowi ppor. Tadeuszowi Kobylińskiemu, mjr Bolesławowi Kontrymowi, mjr Zygmuntowi Milewiczowi plut. Michałowi Paradzie, mjr Janowi Piwnikowi, por. Tadeuszowi Starzyńskiemu, mjr Piotrowi Szewczykowi oraz rtm. Józefowi Zabielskiemu.

Na mocy uchwały Sejmu RP z 22 grudnia 2015 r. rok 2016 obchodzimy jako rok Cichociemnych.

tekst i foto: KM

  • wystawa w Urzędzie
  • Zwiedzanie wystawy
  • wystawa w Urzędzie
Powrót na górę strony
Polska Policja