Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

„Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!” w Pecynce

Data publikacji 09.09.2016

Widowisko patriotyczno-historyczne „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy!” w wykonaniu młodzieży społeczności programu PaT wystawione zostało 6 września 2016 roku w ramach obchodów 72. rocznicy Akcji „Burza”, bitwy pod Pecynką oraz zbrodni ludobójstwa w Lipniaku Majoracie. W uroczystych obchodach wzięli udział przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji.

Widowisko patriotyczno-historyczne przedstawia w jedną godzinę tysiąc lat historii państwa polskiego. Przestrzenny i wielokierunkowy spektakl sztuki ulicy prowadzi widza przez wybrane milowe wydarzenia historyczne od Chrztu Polski, aż po Czasy Unii Europejskiej. Przewodnikami w spektaklu są narrator oraz muzyka. Pochód historii dynamicznie przewraca kolejne karty ważnych dat uwydatniając szczególnie okres II Wojny Światowej. Mocno zarysowana symbolika nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji „rozdziera” w dosłowny sposób biel i czerwień wieszcząc na oczach widza kolejny upadek Rzeczypospolitej. Ten moment spektaklu uwydatnia wiosnę 1940 roku wyraźnie koncentrując uwagę widza na Zbrodni Katyńskiej. To kulminacja tej historii, jej tragiczny wymiar. Maszyna zbrodni. Zaplanowana i metodycznie wykonana, której spuścizną pozostają zbiorowe mogiły. Kontrastem do tej sceny jest barwny i dynamiczny koniec II Wojny Światowej wzmocniony strzałami fajerwerków obwieszczającymi zwycięstwo nad III Rzeszą. Z chwilowej euforii widz wgnieciony jest w czasy Polski Ludowej, której koniec oznajmia wyprowadzenie wojsk radzieckich oraz drabina „Solidarności”. Po kilkudziesięciu latach groby w katyńskim lesie zostają odkryte, a przed światem ujawnione zostają okoliczności i skala zbrodni. Prawda wychodzi z ziemi. To symboliczny czas połączenia polskiej emigracji z Macierzą oraz odbudowy demokratycznego państwa. Finałowa scena to znowu wolna i rozwiana na wietrze biało-czerwona porwana w taniec wirujących 12 unijnych flag.

W spektaklu wykorzystano wielkoformatowe rekwizyty oraz elementy kostiumów z danej epoki. Rekwizyty animowane są przez grupę ponad 50 młodych aktorów, którzy grają w żywym planie symbolikę historycznych postaci i wydarzeń. W ten sposób zaprezentowany spektakl ma na celu ułatwienie umiejscowienia w czasie i zwrócenie uwagi widza w szczególności na Zbrodnię Katyńską.

W obsadzie widowiska wystąpili uczniowie oraz absolwenci Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej w Długosiodle.  

Święty Jan Paweł II Powiedział:

„Świadomość własnej przeszłości pomaga nam     
Włączyć się w długi szereg pokoleń,
By pokazać następnym wspólne dobro – Ojczyznę”

Narodowa pamięć – jak ojczyzna – jest dobrem najwyższym. Wplata się w historię cieniami poległych i wyrasta z jeszcze żyjących uczestników walki, spotykanych wśród nas na co dzień.

Cześć i chwała Bohaterom!

tekst i foto: DW

 • poczty sztandarowe
 • skłądanie kwiatów
 • warta honorowa
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • inscenizacja historii Polski w wykonaniu młodzieży
 • przed pomnikiem
 • pomnik
Powrót na górę strony
Polska Policja