Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Cichociemni w Pruszkowie - cd.

Data publikacji 04.11.2016

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie przeprowadzono wykład edukacyjno-historyczny poświęcony formacji Cichociemnych. Wykład i prezentację multimedialna przygotował oraz przedstawił Krzysztof Musielak z BHiTP KGP. W spotkaniu wziął udział por. w st. spocz. Wojciech Cygański, żołnierz Armii Krajowej, który w czasie Powstania Warszawskiego walczył w oddziale dowodzonym przez mjr. Bolesława Kontryma ps. Żmudzin.

W dniu 28 października 2016 roku w ramach realizowanego przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP projektu pt.  ,, Funkcjonariusze Policji Państwowej - Cichociemni Żołnierze AK" z inicjatywy dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie, przeprowadzono wykład edukacyjno-historyczny poświęcony formacji Cichociemnych. Wykład i prezentację multimedialna przygotował oraz przedstawił Krzysztof Musielak z BHiTP KGP.

W spotkaniu uczestniczył również por. w st. spocz. Wojciech Cygański, żołnierz Armii Krajowej, który w czasie Powstania Warszawskiego walczył w oddziale dowodzonym przez mjr. Bolesława Kontryma ps. Żmudzin, funkcjonariusza Policji Państwowej II RP i Cichociemnego Żołnierza AK.

W czasie spotkania przedstawiono genezę powstania i historię Cichociemnych, omówiono przebieg służby w Policji Państwowej poszczególnych Cichociemnych oraz zapoznano młodzież z wojennymi
i powojennymi losami postaci, zaprezentowanych na wystawie ,,Funkcjonariusze Policji Państwowej- Cichociemni Żołnierze AK". Pokazano też dokumenty i pamiątkami zgromadzone przez Komendę Główną Policji dotyczące poszczególnych policjantów walczących w czasie wojny jako Cichociemni, a szczególnie te dotyczące mjr. Bolesława Kontryma ps. Żmudzin.

W czasie spotkania por. Wojciech Cygański podzielił się z młodzieżą wspomnieniami dotyczącymi zarówno jego udziału w Powstaniu Warszawskim, jak i jego dowódcy mjr. Bolesława Kontryma. Dla wszystkich osób biorących udział w spotkaniu było to bardzo wzruszające wydarzenie i niezwykła lekcja historii.

  • zajęcia w szkole
  • zajęcia w szkole
  • zajęcia w szkole
  • zajęcia w szkole
  • zajęcia w szkole
  • zajęcia w szkole
Powrót na górę strony
Polska Policja