Aktualności

Z noworocznymi życzeniami u pani Marii Czernek, wdowy po przedwojennym policjancie

Data publikacji 01.02.2017

Delegacja Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi i Biura Historii i Tradycji Policji KGP złożyła noworoczne życzenia ostatniej żyjącej wdowie po przedwojennym policjancie, pani Marii Czernek. Pani Maria została też uhonorowana Medalem za Zasługi dla Stowarzyszenia.

31 stycznia 2017 roku w Warszawie odbyła się podniosła uroczystość uhonorowania zasłużonej członkini Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Łodzi, pani Marii Czernek, Medalem za Zasługi dla Stowarzyszenia.

W domu pani Marii Czernek odwiedziła ją delegacja z Prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. – Michałem Krzysztofem Wykowskim, Prezesem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” z Łodzi – Jarosławem  Olbrychowskim, przedstawicielami Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Zbigniewem Bartosiakiem i Krzysztofem Musielakiem.

Medal za Zasługi dla Stowarzyszenia został nadany pani Marii Czernek przez Zarząd Główny Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej II Rzeczypospolitej pomordowanych na wschodzie”. Tym zaszczytnym wyróżnieniem dostojną członkinię Stowarzyszenia uhonorował, Prezes Stowarzyszenia  - Michał Krzysztof Wykowski.

W trakcie uroczystości  dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP nadkom. Zbigniew Bartosiak w imieniu Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka, przekazał uhonorowanej gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku za działania mające na celu kultywowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej. Pani Maria Czernek otrzymała też wydany przez BHiTP KGP ilustrowany album fotograficzny poświęcony Policji Państwowej.

W spotkaniu oprócz uhonorowanej uczestniczyli także najbliżsi członkowie rodziny w osobach córki oraz wnuczki, które wspólnie podzieliły się z przybyłymi gośćmi wspomnieniami o wojennych losach ich bliskich.

Nie zabrakło też rekonstruktora policyjnego z Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., pana Sławomira Szpakowskiego, który podobnie jak przedstawiciel Biura Historii i Tradycji Policji, wystąpił w mundurze historycznym Policji Państwowej, oraz przedstawiciela gazety Policja 997 – Pawła Ostaszewskiego. Pani Maria Czernek była głęboko wzruszona wystąpieniem rekonstruktorów w mundurach Policji Państwowej.

Pani Maria Czernek, jest wdową po st. post. Janie Borkowskim, pełniącym służbę w Policji Państwowej jako telegrafista. Po 17 września 1939 roku st. post. Jan Borkowski, dostał się do niewoli sowieckiej, i jako więzień obozu w Ostaszkowie został zamordowany wiosną 1940 roku w siedzibie NKWD w Kalininie (Twerze). Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Fot. Paweł Ostaszewski

Powrót na górę strony