Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

77. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 28.03.2017

W niedzielę 26 marca, w parafii Miłosierdzia Bożego na Teofilowie w Łodzi, odbyły się uroczystości z okazji 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Funkcjonariuszy Policji II Rzeczpospolitej Polski, Ofiar Sowieckiego Reżimu. Udział w uroczystości wziął także Dyrektor Naszego Biura.

Na początku Mszy św., ks. kan. Marek Pluta, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, odczytał list od ks. bpa Marka Marczaka, który nie mógł być obecny na uroczystościach, ale duchowo łączył się z jej uczestnikami.

Podczas homilii, którą wygłosił ks. Tadeusz Bednarek, proboszcz senior, obecni w świątyni zapoznali się z historią powstania kaplicy katyńskiej, która od wielu lat znajduje się w bocznym ołtarzu sanktuarium na Teofilowie. –„Ta kaplica, ma nam przypominać, o tych dla których sprawy Polski, były najważniejsze. O tych, którzy swoje życie oddali za wolność, zapominając o sobie.” – zaznaczył senior.

W uroczystości wziął udział Andrzej Łapiński – wojewódzki komendant Policji, kom. Krzysztof Musielak - p.o. dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji, Piotr Polak – poseł ziemi łódzkiej, przedstawiciele Rodziny Policyjnej, komendanci powiatowi i miejscy garnizonu Łódź, policjanci, ich rodziny i wierni z parafii.

Po zakończeniu liturgii, w kaplicy Katyńskiej, pod tablicą upamiętniająca policjantów złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie  kapelan policji –  ks. Jacek Syjud odmówił modlitwę i za ofiary Zbrodni Katyńskiej, po której, do przygotowanego wcześniej miejsca, złożono urny z ziemią z Charkowa, Katynia i Miednoje, które zostały przekazane przez żołnierzy Armii Krajowej.

źródło: Archidiecezja Łódzka

  • na mszy
  • na mszy
  • przemówienie
Powrót na górę strony
Polska Policja