Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej przed Grobem Policjanta Polskiego

Data publikacji 23.04.2017

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przy Grobie Policjanta Polskiego, odbyły się dzisiaj obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zebrani uczcili pamięć tysięcy obywateli, w tym policjantów zamordowanych przez NKWD. W obchodach uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach.

Uroczystości rozpoczęły się o 12.00 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy Grobie Policjanta Polskiego, w którym pochowano szczątki bezimiennego policjanta, więźnia obozu w Ostaszkowie, zamordowanego przez NKWD w 1940 r., jednego z 6311, których rozstrzelano tylko dlatego, że byli funkcjonariuszami Policji Państwowej. W obchodach uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach, Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach insp. Krzysztof Justyński wraz ze swoim pierwszym zastępcą, członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", przedstawiciele kierownictwa policji innych garnizonów oraz wielu zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz województwa oraz władz samorządowych, poczty sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych oraz młodzież śląskich szkół.

W intencji pomordowanych modlili się przedstawiciele duchowieństwa i kapelani. Uczestniczący w uroczystości nadinsp. Jan Lach w swym przemówieniu przypomniał, że istniejące obecnie stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." jest kontynuatorem tradycji przedwojennej organizacji o takiej nazwie, która zajmowała się wsparciem dla rodzin po poległych funkcjonariuszach.

- Jesteście Państwo niejako pomostem z tamtą organizacją. Kultywujecie pamięć o swoich ojcach i dziadkach, którzy oddali za nas swoje życie. To bardzo ważne - powiedział Zastępca Komendanta Głównego Policji.

W trakcie uroczystości z programem patriotycznym wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej nr 73 im. gen. Władysława Andersa we Wrocławiu, które przybliżyły obecnym historię tej zbrodni. Odczytano też apel pamięci, zakończony salwą honorową ku czci poległych za Ojczyznę. Wartę przy grobie pełnili policjanci z Oddziału Prewencji Policji KWP w Katowicach. Nie zabrakło też rekonstruktorów w mundurach historycznych Policji Województwa Śląskiego

Po apelu pamięci pod pomnikiem zostały zapalone znicze oraz złożone biało - czerwone wiązanki kwiatów.

W ramach uroczystości Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji zaprezentowało przygotowaną wystawę pt. POLICJA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO 1922-1939, która stanowiła wprowadzenie do przypadającego w tym roku jubileuszu 95-lecia Policji Województwa Śląskiego.

 

Źródło: (KWP w Katowicach/ asp. sztab. Piotr Maciejczak Policja 997/ mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja