Aktualności

Promocja książki "Czerwone pająki"

Data publikacji 01.06.2017

31 maja miała miejsce promocja książki Józefa Marii Ruszara Czerwone pająki. Dziennik żołnierza LWP. W spotkaniu z autorem oraz dr hab. Sławomirem Cenckiewiczem i dr Jarosławem Szarkiem uczestniczyli przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Policji KGP z p.o. dyrektora kom. Krzysztofem Musielakiem na czele.

W Przystanku Historia trwała dyskusja wokół książki Józefa Marii Ruszara "Czerwone pająki" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Wojskowe Biuro Historyczne im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego. O Ludowym Wojsku Polskim rozmawiali: dr Jarosław Szarek, dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz autor - Józef Maria Ruszar. Spotkanie prowadził dr Jacek Jędrysiak.

Józef Maria Ruszar pod koniec lat siedemdziesiątych włączył się w działania opozycyjne, przede wszystkim Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie. Podobnie jak innych aktywistów, spotykały go za to rozmaite szykany. Nie skończyły się one z chwilą rozpoczęcia służby wojskowej. Mimo że swoją postawą Ruszar nie dał wyraźnego pretekstu do degradacji, został przeniesiony ze Szkoły Oficerów Rezerwy do zasadniczej służby wojskowej w 36. Łużyckim Pułku Zmechanizowanym. Tam też w latach 1978–1979 powstał niniejszy dziennik. Bez wątpienia jest on świadectwem unikatowym. Niewiele jest relacji przedstawiających służbę wojskową w LWP z perspektywy żołnierza służby zasadniczej. Dzienniki Józefa Ruszara są tym cenniejsze, że pisane są przez osobę wykształconą, o szerokich horyzontach, posiadającą dodatkowo nieprzeciętny zmysł obserwacji, a z racji odmiennego statusu również poczucie pewnego dystansu do otaczającej rzeczywistości. Sam autor pisał: „czasami czuję się jak badacz w batyskafie, obserwujący egzotyczny świat podwodnych potworów”.

Źródło: IPN

Foto: Aleksandra Wierzchowska IPN

  • spotkanie z autorem
  • goście
  • goście spotkania
  • autor
  • podpisywanie książki
  • podpisywanie książki
Powrót na górę strony