Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

BIURO HISTORII I TRADYCJI POLICJI KGP NA NAJWIĘKSZYM W POLSCE SPOTKANIU KOLEKCJONERÓW I PASJONATÓW

Data publikacji 05.06.2017

W minioną niedzielę 4 czerwca, odbyła się w Wieliczce VIII edycja Festiwalu Ludzi Pozytywnie Zakręconych, będąca największym w Polsce spotkaniem kolekcjonerów i pasjonatów!

"Festiwal Ludzi Pozytywnie Zakręconych", jest cykliczną imprezą, prezentującą niezwykłe kolekcje, pasje i hobby , która w tym roku odbyła się już po raz ósmy. Do udziału w tegorocznej edycji tego przedsięwzięcia zaproszono Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji w Warszawie, które zaprezentowało przygotowaną przez siebie wystawę pt. „POLICJA PAŃSTWOWA 1919-1939”.

Wystawę wzbogacono oryginalnymi dokumentami oraz replikami umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia Policji Państwowej z okresu międzywojennego ze zbiorów m.in. kom. Krzysztofa Musielaka p.o. Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji KGP oraz Michała Chlipały z Muzeum 20 p.p. Ziemi Krakowskiej w Krakowie.

Dodatkowo działania wystawiennicze BHiTP KGP wsparli rekonstruktorzy Policji Państwowej z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Policji Państwowej Powiatu Nowotarskiego w Nowym Targu”, wśród których był funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie – post. Krzysztof Nawrot, którzy wystąpili w historycznym umundurowaniu P.P.

Jedną z atrakcji przygotowaną przez rekonstruktorów było zainscenizowane przesłanie meldunku policyjnego z Zamku Żupnego w Wieliczce do oddalonej kilkanaście kilometrów miejscowości Zawada za pomocą gołębi pocztowych. Przesłane w ten sposób meldunki dotarły do miejsca przeznaczenia i zostały odczytane, potwierdzając skuteczność poczty gołębiej.

Mało kto zdaje sobie dzisiaj sprawę z tego, iż już po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej zaczęto tworzyć wojskowe i policyjne gołębiarstwo pocztowe. Zadaniem gołębi pocztowych w Policji Państwowej było między innymi dostarczanie pilnych wiadomości od pojedynczych policjantów, czy pododdziałów P.P. działających poza jednostką macierzystą, do przełożonego w jednostce P.P. czy do dowódcy operacji.

Sama wystawa ma na celu promowanie kolekcjonerstwa i wszelkich pasji, jako sposobu na spędzanie czasu wolnego, a czasem i sposobu na życie. Eksponowane kolekcje są różnorodne, dzięki czemu wystawa jest niezwykle barwna i interesująca. 

Powrót na górę strony
Polska Policja