Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

II Turniej Debat Historycznych IPN

Licealiści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu zwyciężyli pojedynek na argumenty w II Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. W debacie finałowej pokonali drużynę z III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Młodzi entuzjaści historii zmierzyli się z tezą „Istnienie Polskiego Rządu na Uchodźstwie po II wojnie światowej miało kluczowe znaczenie dla sprawy polskiej”.

W tegorocznej edycji projektu w szranki stanęło osiem drużyn z całej Polski, które zwyciężyły w regionalnych turniejach. Debaty w Sejmie trwały dwa dni. Zmagania uczestników swoim honorowym patronatem objął Marszałek Sejmu. Eliminacje do turnieju odbywały się m. in. W siedzibie Biura Historii i Tradycji Policji KGP.

W pierwszym dniu turnieju drużyny debatowały wokół następujących tez: „Józef Piłsudski odegrał najważniejszą rolę w procesie odzyskania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej”, „Powstanie COP było największym sukcesem II RP”, „Pozostanie na emigracji po II wojnie światowej było najlepszym rozwiązaniem dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”, „Komunistycznym władzom powojennej Polski udało się zniszczyć należną pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

Drugiego dnia odbyły się debaty o miejsca na podium oraz dyskusja z udziałem uczniów Technikum nr 26 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Włodzimierza Dolańskiego w Krakowie, która była podsumowaniem pionierskiej pracy metodą debaty oksfordzkiej z uczniami niewidomymi.

W turnieju o III miejsce uczniowie z Ostrzeszowa i Inowrocławia zmierzyli się z tezą „W porównaniu z innymi społeczeństwami okupowanej Europy Polacy zrobili wiele dla ratowania Żydów w czasie Holokaustu”. Ostatecznie miejsce na podium wywalczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Wszystkie debaty oceniane były przez ekspertów i jurorów, którzy zwracali uwagę nie tylko na sposób debatowania oraz przedstawienia swoich racji, ale przede wszystkim na dobór merytorycznych argumentów. Historycy IPN zadbali także o odpowiedni komentarz do każdej z rozgrywek. Na finał został zaproszony także p.o. Dyrektora Biura Historii i Tradycji Policji KGP, kom. Krzysztof Musielak.

Turniej jest projektem edukacyjnym, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ma upowszechniać historię Polski XX wieku. Dzięki uczestnictwu w debacie młodzież uczy się m.in. samodzielnego myślenia, budowania spójnej i logicznej argumentacji, występowania publicznie, słuchania innych, brania odpowiedzialności za swoje słowa oraz szanowania swoich rozmówców. W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 79 drużyn z całej Polski.

Źródło: sejm.gov.pl

  • zwycięzcy debaty
  • podczas turnieju
  • podczas turnieju
  • podczas turnieju
Powrót na górę strony
Polska Policja