Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

"O każdy kamień i drzewo w lesie" w opactwie cystersów w Wąchocku

Data publikacji 19.06.2017

W opactwie cystersów w Wąchocku odbyła się promocja książki Lucjana Krogulca ps ”Lutek", zatytułowanej "O każdy kamień i drzewo w lesie". Jak poinformował autor opracowania Szczepan Mróz - na sześciuset stronach rękopisu znalazły się wspomnienia z czasów wojny dziś już 95-letniego bohatera.

Lucjan Krogulec z niebywałą dokładnością opisał fakty i zdarzenia partyzanckie z regionu Kielecczyzny, ze szczególnym podkreśleniem ogromnego wkładu w walkę z okupantem niemieckim, polskich leśników i zaangażowania ludności cywilnej.

To dzięki pomocy ludności wiejskiej partyzanci mogli walczyć i przetrwać w lesie. - Często z narażeniem własnego życia i zdrowia mieszkańcy wsi nieśli im pomoc - mówił na spotkaniu autor wspomnień. Wspominał także akcje i potyczki partyzantów oraz warunki, w jakich wtedy przyszło im żyć. To umiłowanie ojczyzny i wiara w Boga dawała im siłę do walki i pozwalała przetrwać ten trudny czas - podkreślił Lucjan Krogulec.

Książka ta jest także wyrazem hołdu dla wszystkich tych, którzy w tamtych czasach w zmaganiach z najeźdźcą hitlerowskim oddali wartość największą - własne życie - dodał.

Lucjan Krogulec we wrześniu 1939 roku jako 17-letni chłopiec brał udział w bitwie podczas obrony Iłży. Następnie wstąpił do ZWZ, później do pierwszego oddziału partyzanckiego AK Polskie Wojsko Leśne. Następnie walczył w oddziale „Grota” - Euzebiusza Domoradzkiego i "Nurta" - Eugeniusza Kaszyńskiego, wchodzących w skład Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK "Ponury", dowodzonych przez por. cc. Jan Piwnik ps. "Donat", "Ponury" - przedwojennego aspiranta Policji Państwowej.

Na spotkanie przybyli licznie kombatanci, władze samorządowe, policjanci i leśnicy oraz mieszkańcy Wąchocka i okolic. Biuro Historii i Tradycji Policji KGP reprezentował p.o. Dyrektora kom. Krzysztof Musielak.

BHiTP KGP

  • spotkanie z autorem
  • tablica ze zdjęciami
  • okładka
  • widownia
  • goście
  • Dyrektor Musielak z autorem
Powrót na górę strony
Polska Policja