Biuro Historii i Tradycji Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

PAMIĘCI MJR BOLESŁAWA KONTRYMA "ŻMUDZINA"

Data publikacji 03.01.2018

Dzisiaj przed murem dawnego więzienia mokotowskiego a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się uroczystość upamiętniająca 65. rocznicę śmierci majora Bolesława Kontryma ps. "Żmudzin", oficera Policji Państwowej II RP. W uroczystości uczestniczył Minister Mariusz Błaszczak, nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji, gen. bryg. SG Marek Łapiński, Komendant Główny Straży Granicznej, gen. SW Jacek Kitliński Dyrektor Generalny Służby Więziennej, płk Mariusz Pawluk, dowódca jednostki wojskowej „Grom”, a także członkowie rodziny mjr Bolesława Kontryma, kombatanci oraz zaproszeni goście.

Uroczystość przed murem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w miejscu gdzie umieszczona jest pamiątkowa tablica upamiętniająca torturowanych i zamęczonych przez NKWD i UB, w tym mjr Bolesława Kontryma rozpoczęła się o 13:00. Wzięli w niej udział oprócz Ministra Mariusza Błaszczaka, kierownictwa Polskiej Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej  także zaproszeni goście, w tym Pan Marek Wilczyński, wnuk Jadwigi Wilczyńskiej, siostry Bolesława Kontryma, Pan Waldemar Kontrym,  wnuk Wiktora Kontryma brata Bolesława Kontryma, Pan dr Bogdan Rowiński - Prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Pan Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także młodzież szkolna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie i Liceum Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Woiłominie.
Pod tablicą pamiątkową wystawiono posterunki honorowe złożone z funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej oraz prezentowano poczty sztandarowe Komendy Głównej Policji i Komendy Głównej Straży Granicznej.
Postać mjr Bolesława Kontryma ps. "Żmudzin" - oficera Policji Państwowej w II RP jest symbolem pokolenia, które oddało swoje życie za Ojczyznę. W rocznicę śmierci mjr Bolesława Kontryma, przed murem dawnego więzienia mokotowskiego, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyła się uroczystość upamiętniająca postać tego wyjątkowego człowieka.
Uczestników uroczystości przywitał Dyrektor Muzeum, dr Jacek Pawłowicz, który określił więzienie mokotowskie jako miejsce szczególne dla najnowszych dziejów Polski. "Stoimy przed miejscem świętym, przed warszawską Golgotą, gdzie komuniści wymordowali elitę polskiego wojska i policji, polskich działaczy niepodległościowych, młodzieży, która ocalała po hekatombie Powstania Warszawskiego. Kiedy już ich wymordowali, skazali ich na śmierć po raz drugi kłamstwami, obelgami i milczeniem na ich temat. Nie wolno było o nich mówić, nie wolno było o nich pisać, a jeżeli już - to tylko tak, jak o bandytach" - powiedział.
- W tym miejscu pamięci składamy hołd zamordowanym przez komunistycznych oprawców policjantom i żołnierzom. Oddając Im honor i cześć przypominamy o wielkich zasługach i dokonaniach majora Kontryma „Żmudzina” i Cichociemnych dla niepodległej i wolnej Polski. - powiedział w swoim wystąpieniu Minister Mariusz Błaszczak, składając również wyrazy podziękowania dla organizatorów uroczystości i przedstawicielom kombatantów - Jesteśmy wdzięczni środowisku kombatanckiemu za wyjątkowe zaangażowanie i uczestnictwo w tej uroczystości. Państwa wytrwałość w okazywaniu czci i honoru dla pamięci poległych i zamordowanych jest godna szacunku.
Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk podkreślił zasługi majora Kontryma i jego oddanie Ojczyźnie, wskazując na ponadczasową wartość etosu funkcjonariusza Policji Państwowej. Stwierdził, że dzięki odwadze, wytrwałości i poświęceniu w całej swojej służbie dla Ojczyzny, major Bolesław Kontrym zasługuje na uhonorowanie go tytułem patrona Polskiej Policji.
Po okolicznościowych wystąpieniach, w policyjnej asyście złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz zapalono symboliczne znicze. Następnie uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Po terenie dawnego więzienia mokotowskiego oprowadzał gości dyrektor muzeum dr Jacek Pawłowicz. W trakcie zwiedzania muzeum można było obejrzeć miejsca szczególnie związane z pobytem w tym więzieniu, majora Bolesława Kontryma ps. Żmudzin.

Uroczystość zorganizowało Biuro Historii i Tradycji Policji KGP przy wsparciu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

foto: Andrzej Mitura Policja 997

Powrót na górę strony