Biuro Historii i Tradycji Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Uroczystości przy grobie funkcjonariusza Policji Państwowej w Nowych Skalmierzycach

Data publikacji 13.06.2018

13 czerwca na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji poświęcenia nagrobka tragicznie zmarłego policjanta Policji Państwowej post. Jana Stachelskiego.

„Jan Stachelski z posterunku w Nowych Skalmierzycach zginął późnym wieczorem 1 września 1934 roku. Został zabity strzałem z rewolweru na drodze między Glapińcem a Strzegową podczas rowerowego patrolu. W śledztwie ustalono, że zamordowano go w trakcie próby zatrzymania grupy podejrzanych.”¹

Posterunkowy miał zaledwie 34 lata, pochodził z Kolna w powiecie białostockim. Jego pogrzeb odbył się 5 września 1934 roku na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach. Za wskazanie sprawców jego zabójstwa Komenda Główna Policji wyznaczyła 1000 złotych nagrody (w tym czasie kwalifikowany robotnik zarabiał 160-200 zł miesięcznie).

Symbolem pamięci post. Jana Stachelskiego ostatniego policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, który utracił życie w okresie międzywojennym była renowacja Jego nagrobka. Uroczysta zbiórka poświęcenia nagrobka, złożenia wiązanek i zapalenia zniczy odbyła się 13 czerwca na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach.

W uroczystości wzięli udział Pan Tomasz Ławniczak Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Pan nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji, Pan Roman Kuster I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Pan insp. Roman, Pan Paweł Rajski Starosta powiatu ostrowskiego, Pan Zdzisław Mielczarek Sekretarz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, Pani Wanda Palczewska Prokurator Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim, Pani Grażyna Szkonter Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, ksiądz kanonik Maciej Wyzujak kapelan ostrowskich policjantów, ksiądz kanonik Zbigniew Króczyński proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach ksiądz kanonik, Pani Beata Matuszczak Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz uczniowie i nauczyciele klas prawno-policyjnych ZSE w Ostrowie Wielkopolskim i ZSP CKU w Przygodzicach.

W trakcie uroczystości Pan nadkom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji odczytał list Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka, który podziękował za inicjatywę szanowania pamięci o policjantach, wykonujących zawód naznaczony ryzykiem i niebezpieczeństwem.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – insp. Roman Kuster zaznaczył, że cieszy go obecność młodzieży z klas prawno-policyjnych i podkreślił, że historia ś.p. Jana Stachelskiego jest dziś doskonałą lekcją oddania i patriotyzmu.

Po przemówieniach zaproszonych gości, obecni księża poświecili nagrobek post. Jana Stachelskiego. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców tragicznie zmarłemu policjantowi.

Uroczystość była jednocześnie okazją do oddania hołdu wszystkim funkcjonariuszom, dla których wierność policyjnej przysiędze stanowiła wartość nadrzędną. Niech pamięć o Nich trwa wiecznie. Poległym w służbie - cześć ich pamięci!

Źródło: KWP w Poznaniu/BHiTP KGP

Powrót na górę strony