Aktualności

Policyjne kalendarium - sierpień

Data publikacji 01.08.2019

90 LAT TEMU

Sierpień 1929

● Zginęli na posterunku: st. post. Józef Bączkowski - 8.VIII. w Warszawie; post. Władysław Gralewski – 26.VIII w Warszawie; post. Józef Gutt – 21.VIII, w woj. stanisławowskim; post. Paweł Woźniak – 24.VIII, w woj. łódzkim.

● W celu poprawy łączności z dyżurnym komendy miasta oraz macierzystymi komisariatami PP, na warszawskich ulicach zamontowano  - tytułem eksperymentu – 20 aparatów telefonicznych. Zlokalizowano je z dala od policyjnych siedzib, w różnych punktach stolicy, zabezpieczając  w metalowych szafkach. Dostęp do nich umożliwiono jedynie funkcjonariuszom PP. (zdj. 1-2)

● W woj. wileńskim zainaugurowano zbiórkę pieniężną na budowę Domu Dziecka im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie. Na pierwszy cel zebrano ponad 2,5 tys. zł, na drugi 3 tys. zł.

● Rozkazem nr 447/IV komendant główny PP płk Jagrym-Maleszewski zalecił do użytku służbowego następujące wydawnictwa: Postępowanie karne (pod red. Stanisława Czerwińskiego), wyd. II uzup.; Zbiór ustaw, rozporządzeń i okólników do użytku Policji Państwowej. T.1. Przepisy sanitarne. T.2. Przepisy weterynaryjne. Praca zbiorowa pod red. M. Waśkowskiego; Zarys praktyczny prawa i procedury karnej do użytku Policji Państwowej (oprac. J. Kurkowski).

1 VIII – W komendzie policji m.st. Warszawy uruchomiono łączność radiotelegraficzną z Dyrekcją Policji w Wiedniu i Prezydium Policji w Berlinie. W związku z tym komendant główny PP polecił, aby pilną korespondencję służbową, dotyczącą m.in. działań pościgowych oraz podjętych najważniejszych dochodzeń i śledztw, kierować bezpośrednio na radiostację (tel. 532-30). Warunek: radiotelegramy muszą być redagowane w jednym z następujących języków: niemieckim, francuskim lub angielskim. Radiostacja czynna jest w godzinach urzędowych oraz wieczorem od 21 do 23,30, a w święta od 9 do 13.

 

40 LAT TEMU

Sierpień 1979

● Jubileusz 30-lecia obchodziła szczecińska Izba Dziecka MO. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie obecnych i byłych jej pracowników z kierownictwem Komendy Miejskiej MO. Przybyli na nie także przedstawiciele instytucji, zakładów pracy i organizacji społecznych, które na co dzień współpracują z Izbą. Historię placówki przedstawili: komendant miejski MO w Szczecinie ppłk Jan Krzyżaniak, oraz kpt. Jadwiga Grajek, długoletnia jej kierowniczka, która poinformowała między innymi, iż w ciągu minionej dekady w milicyjnej izbie znalazło schronienie i pomoc ponad 25 tys. dziewcząt i chłopców w wieku 8-18 lat, którzy uciekli z domów rodzinnych i zakładów wychowawczych, zagubili się bądź zostali porzuceni przez najbliższych.

● Dorocznym zwyczajem w Gwardyjskim Pionie Sportowym uhonorowano najlepszych trenerów z resortowych klubów za ich efekty w pracy szkoleniowo-wychowawczej w roku 1978. Liderzy zostali przyjęci przez kierownictwo Rady WF i Sportu MSW. Wśród wyróżnionych znaleźli się: M. Szczepan T. Walasek, St. Zientara (wszyscy – boks), Cz. Łaksa, A. Turkiewicz (judo), L. Mietta (koszykówka), A. Lasota, Sł. Nowak, T. Szczepański (LA), M. Kubiak, S. Krodowski, R. Sadurski (strzelectwo) J. Żurawski (zapasy).  

● Na ratunek: w Ustrzykach Dolnych, podczas nocnego patrolu, st. sierż. Zenon Strugała oraz st. kpr. Czesław Organ z miejscowego komisariatu MO, zauważyli wydobywający się dym i płomienie z budynku przy ul. 22 Lipca. Dzięki natychmiast podjętej akcji ratunkowej uniknięto ofiar, a mieszkańcom udało się uratować część dobytku.

Powracający ze służby plut. Zbigniew Bednarski, referent operacyjno-dochodzeniowy KM MO w Lęborku, przechodząc w pobliżu jeziora, usłyszał wołanie o pomoc. Widząc tonącego człowieka, bez wahania skoczył do wody. Doholował do brzegu nieprzytomnego topielca, 19-letniego Kazimierza L., po czym udzielił mu pierwszej pomocy, przywracając podstawowe funkcje życiowe. Zdaniem przybyłego na miejsce lekarza pogotowia, tylko dzięki szybkiej interwencji funkcjonariusza MO młodzieniec ocalał.               

20 LAT TEMU

Sierpień 1999

● W stołecznym ratuszu, w trakcie panelowej dyskusji pt. „Czy Warszawa może być bezpieczna?”,  prezydent stolicy Paweł Piskorski oraz komendant KSP,  insp. Antoni Kowalczyk podpisali porozumienie o współpracy Policji ze Strażą Miejską. W spotkaniu z władzami miasta uczestniczyła liczna reprezentacja warszawskich policjantów, strażników miejskich, samorządowców i dziennikarzy. Dyskutowano o poprawie stanu bezpieczeństwa i porządku w stolicy po reformie w Policji. (zdj. 3 )

● Polscy biegli kryminalistyki: dr Jerzy Kasprzak i ekspert Wydziały Daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP,  nadkom. mgr Beata Łęczyńska dopomogli norweskim śledczym oraz sędziom w udowodnieniu winy kobiecie, która udusiła własne dziecko. Dzięki ich ekspertyzie i późniejszym zeznaniom w sądzie, została wyjaśniona sprawa kryminalna, która przez kilka tygodni bulwersowała opinię publiczną Skandynawów. (zdj.4-5)

2 VIII – W WSPol. w Szczytnie rozpoczęły się kursy menedżerskie dla nowo mianowanych komendantów powiatowych i miejskich Policji, wyłonionych w zorganizowanych po raz pierwszy konkursach na te stanowiska. Do końca roku obejmą one wszystkich nowych szefów tych jednostek.

3 VIII – Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna”, nawiązujące programem działania do przedwojennej organizacji środowiskowej o tej samem nazwie. Przewodniczącym Stowarzyszenia został inicjator jego założenia – Hieronim Pakulski, syn przedwojennego policjanta, zamordowanego przez NKWD w Miednoje.

20 VIII – KKW NSZZ Policjantów skierowała do premiera list z apelem o podjęcie konstruktywnych, realnych i szybkich działań zmierzających do rozwiązywania problemów kraju przy stole, a nie na ulicy. Związkowcy przestrzegali w nim, że nagminne wykorzystywanie policjantów do rozwiązywania konfliktów za pomocą siły sprawi, że służba w Policji stanie się tak uciążliwa i społecznie nieaprobowana, że może zabraknąć do niej kandydatów.        

Źródło: BEH-MPKGP zdj. „Na Posterunku”, „Gazeta Policyjna”

Powrót na górę strony