Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Policyjne kalendarium - sierpień

Data publikacji 01.08.2020

90 LAT TEMU                                                                   

Sierpień 1930                                                          

● W Instytucie Naukowej Organizacji – powołanym w 1925 r. w Warszawie - jednej z pierwszych na świecie profesjonalnych organizacji skupiających polską kadrę menedżerską, odbyła się konferencja, podczas której wystąpił insp. Józef Żółtaszek, komendant główny policji województwa śląskiego, z referatem na temat podstaw organizacji służby bezpieczeństwa. Prelegent wyjaśnił, że zasady naukowej organizacji, mające zastosowanie we wszystkich sferach działań człowieka, muszą również znaleźć zastosowanie w tak ważnej dziedzinie jak służba bezpieczeństwa publicznego. Myśl zastosowania zasad naukowej organizacji do zagadnień służby bezpieczeństwa, sformułowana przez insp. Żółtaszka, jest pierwszą tego rodzaju próbą na świecie. Podniósł to prof. Adamiecki, dyrektor Instytutu Naukowej Organizacji, dziękując prelegentowi za interesujący referat - zdj. 1.

● W akcji kulturalno-oświatowej, która szeroko rozwijana jest w korpusie PP, coraz większą rolę odgrywają wycieczki krajoznawcze, organizowane przez jednostki terenowe. Na zdjęciu obok słuchacze Szkoły Policji z Żyrardowa na dziedzińcu krakowskiego Wawelu – zdj. 2.

10 VIII -Na cmentarzu w Ostrołęce uroczyście poświęcono pomnik na grobie trzech poległych w lipcu 1920 r. pod Miastkowem (na drodze do Łomży), w walce z bolszewikami, policjantów PP: st. post. Ludwika Tidego oraz posterunkowych: Jana Radziszewskiego i Franciszka Szugalskiego. Aktu poświęcenia dokonał miejscowy proboszcz, ks. kanonik Serejko. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz, oddziały Strzelca i Policji pow. ostrołęckiego, straży ogniowej oraz mieszkańcy. Przebieg walk z bolszewikami przypomniał komendant powiatowy PP, kom. Motoczyński. Pamięć poległych policjantów uczczono minutą ciszy – zdj. 3.

15 VIII – W całej Polsce obchodzono uroczyście dziesiątą rocznicę „cudu nad Wisłą” - dzień triumfu oręża polskiego nad bolszewickim agresorem – zdj. 4.

15 VIII – W Warszawie, w dziesiątą rocznicę odparcia najazdu bolszewickiego, podczas Zjazdu Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny, prezes Federacji – gen. bryg. Roman Górecki – wręczył kilkuset członkom dyplomy oszczędnościowo-ubezpieczeniowe. Wśród uhonorowanych tą nagrodą znaleźli się m.in. funkcjonariusze stołecznej PP: nadkom. Karol Fuchs (……) oraz post. Kucharczyk – zdj. 5.

40 LAT TEMU

Sierpień 1980

Po fali lipcowych strajków spowodowanych podwyżką cen mięsa i wędlin, robotnicze wystąpienia objęły wszystkie rejony kraju. 14 sierpnia rozpoczęła strajk załoga Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Powodem było żądanie przywrócenia do pracy zwolnionej operatorki dźwigu, Anny Walentynowicz. Przybrał on charakter strajku okupacyjnego i rozprzestrzenił się na inne zakłady pracy. 16 sierpnia powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a dwa dni później złożono na ręce wojewody gdańskiego 21 postulatów o charakterze ogólnopolskim. 30 i 31 sierpnia komisje rządowe zaakceptowały żądania robotników Szczecina i Gdańska.

W Gdańsku oddano do użytku nowy gmach Polikliniki KW MO. Okazały dwupiętrowy obiekt, w kształcie czworoboku ma 5622 m kw. powierzchni użytkowej. Znajduje się w nim 175 gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesną aparaturę diagnostyczną i leczniczą. Na parterze mieści się zespół pomieszczeń przeznaczonych do fizykoterapii. Wykonuje się tu różnorodne zabiegi przy wykorzystaniu diatermii, kwarcówek, parafiny, ultradźwięków, soluksów. Nowo otwarta placówka jest jednym z najnowocześniejszych obiektów lecznictwa na Wybrzeżu Gdańskim.

 

3 VIII – W Moskwie zakończyły się XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie (trwały od 19 lipca). W polskiej ekipie startowało 32 zawodników wywodzących się z Gwardyjskich Pionów Sportowych. Zdobyli oni 4 medale: Urszula Kielan (skok wzwyż) – medal srebrny; Paweł Skrzecz (boks – waga półciężka) – medal srebrny; Jerzy Rybicki (boks – waga średnia) - medal brązowy, oraz Janusz Pawłowski (judo) – medal brązowy. Z czwórką naszych gwardyjskich medalistów olimpijskich oraz ich trenerami i działaczami klubowymi spotkał się tuż po igrzyskach wiceminister spraw wewnętrznych, gen. bryg. Marian Janicki. W ciepłych słowach podziękował im za wspaniałą postawę oraz pogratulował najcenniejszych dla każdego sportowca sukcesów – zdj. 6.

19 VIII – W pobliżu Torunia doszło do katastrofy kolejowej, jednej z najtragiczniejszych w dziejach polskiego kolejnictwa. Pociąg osobowy jadący z Torunia do Łodzi Kaliskiej zderzył się z pociągiem towarowym relacji Włocławek – Toruń, jadącym od stacji Otłoczyn po niewłaściwym torze. W katastrofie zginęło 66 osób, 50 doznało ciężkich obrażeń. W akcji ratowniczej brali udział funkcjonariusze MO, strażacy, żołnierze WP. Przyczyny katastrofy bada specjalna komisja.                               

20 LAT TEMU

Sierpień 2000

Członkowie „Solidarności” ze szpitala MSWiA w Białymstoku podjęli akcję protestacyjną, domagając się podwyżek płac i zwolnienia dyrektora szpitala.

Policjanci nadmorskiego Świnoujścia otrzymali od władz miasta łódź patrolowo-ratunkową, wartości blisko pół miliona złotych. Jednostka ma 8,70 m długości, 2,80 m szerokości, a jej zanurzenie wynosi 40-45 cm. W kadłubie ma zamontowane dwa ekonomiczne silniki wysokoprężne firmy Volvo Penta o łącznej mocy 2x200 kM, umożliwiające przy niewielkim zużyciu paliwa rozwinięcie prędkości maksymalnej do 50 węzłów. Załogę jednostki stanowią dwie osoby (sternik-nawigator oraz mechanik). Łódź będzie wykorzystywana przez funkcjonariuszy w codziennej służbie patrolowej na Zalewie Szczecińskim oraz na wodach morskich, jak również w akcjach ratowniczych – zdj. 7.                                 

W Biurze Łączności i Informatyki KGP podpisano zgodę na próbne uruchomienie systemu KSIP (Krajowy System Informacji Policyjnej), mający zastąpić stosowany dotąd ZSIP (Zintegrowany), w systemie Oracle. Jest to obecnie najnowocześniejszy i najbezpieczniejszy system informatyczny stosowany przez policje innych krajów Europy i świata.

5 VIII – Z kościoła św. Józefa na warszawskim Kole wyruszyła na Jasną Górę IX Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych. W tym roku pielgrzymujący otrzymali nie tylko policyjny pilotaż, ale także fachową służbę porządkową: 21 wolontariuszy (18 kursantów i 3 zawodowych funkcjonariuszy). Będą oni służyć pomocą w każdej sytuacji.

26 VIII – Tegoroczna IV Centralna Artystyczna Akcja Letnia (CAAL) odbyła się w Świnoujściu, na nadmorskiej promenadzie. Patronat honorowy nad nią objęli: pierwszy zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Ireneusz Wachowski oraz komendant wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Andrzej Gorgiel. Punktualnie o godz. 11 skwer przy muszli koncertowej zaroił się młodymi ludźmi, z wymalowanymi w rozmaite wzory twarzami, i maluchami, dla których przeznaczona była pierwsza impreza. Zabawy terenowe, konkursy, a wreszcie spektakl „Krzysztof Kolumb” przyciągały uwagę i bawiły nie tylko najmłodszych. Dodatkowe atrakcje zapewnili policjanci z KWP w Szczecinie i KMP w Świnoujściu, którzy przygotowali pokaz specjalistycznego sprzętu. A wieczorem policyjni aktorzy Sceny 07 wystawili jeszcze interesujące widowisko światła i dźwięku pt. „Sen”, dając dowód swych nieprzeciętnych możliwości.  

28 VIII – W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przebywał z krótką, oficjalną wizytą prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Po przywitaniu przez komendanta głównego Policji nadinsp. Jana Michnę, w towarzystwie komendanta-rektora WSPol. insp. prof. dr. hab. Wiesława Pływaczewskiego, goście zwiedzili obiekty dydaktyczne szkoły, a następnie uczestniczyli w spotkaniu z jej kadrą kierowniczą.

Źródło: BEH-MP KGP/JP, zdj. „Na Posterunku”, „WSN”, „Gazeta Policyjna”

 

  • insp__Jozef_Zoltaszek
Powrót na górę strony
Polska Policja