Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Otwarcie wystawy "NIEBO NAD BRYTANIĄ Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię"

Data publikacji 15.09.2020

Dziś w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otwarta została wystawa "NIEBO NAD BRYTANIĄ Polskie Siły Powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię" upamiętniająca bitwę ważną historycznie i jednocześnie przysparzającą Polaków o dumę z powodu istotnego i walecznego w niej udziału naszych rodaków. Wystawę przygotowało Muzeum przy współpracy z Centralną Biblioteką Wojskową. Uroczystość zaszczyciły osobistości życia publicznego między innymi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP, Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Licznie przybyli przedstawiciele różnych rodzajów wojska polskiego, władz samorządowych, oraz innych instytucji. Komendę Główną Policji reprezentowali przedstawiciele Biura Edukacji Historycznej –Muzeum Policji Komendy Głównej Policji.

Uroczystość była podniosła i godna. Bardzo istotnym momentem wernisażu, było przekazanie do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych, przez Macieja Serockiego, prezesa Stowarzyszenia Polska Niepodległa Lancashire oraz Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, rzeźby orła narodowego z frontonu Klubu Oficerskiego Polskich Sił Powietrznych – Stowarzyszenia Lotników Polskich w Blackpool (Wielka Brytania) i tablicy upamiętniającej lotników polskich w Blackpool.

Zachęcamy naszych czytelników do zwiedzenia ekspozycji, gdyż ciekawie ukazuje ona batalię o niebo nad Wielką Brytanią, która trwała w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 r. Warto zaznaczyć, że termin otwarcia ekspozycji wyznaczony na 15 września nie był przypadkowy, gdyż tego dnia nastąpił przełom w walkach, po którym szala zwycięstwa przechyliła się na stronę brytyjską.

Źródło BEH-MP KGP/ foto: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 

Powrót na górę strony
Polska Policja