Aktualności

Ekspozycja otwierająca cykl wystaw okolicznościowych poświęconych 102. rocznicy odzyskania niepodległości pt. ŁĄCZYŁA ICH JEDNA SPRAWA ...

Data publikacji 21.10.2020

Jesień na dobre zagościła za oknami, a aura dobitnie przypomina o zmianie pory roku. Nastanie jesieni nieodzownie łączy się z świętowaniem rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Faktycznie 7 października 1918 r., po 123 lata niewoli, w „Monitorze Polskim” została opublikowana Deklaracja Niepodległości Polski ogłoszona przez Radę Regencyjną. Przeszło miesiąc później, 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina przybył do Warszawy uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski, któremu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Dziś myśli społeczeństwa skierowane są na potrzebę zapewnienia sobie i bliskim bezpieczeństwa przed przybierającą na sile epidemią koronawirusa. Zbliżające się Święto Niepodległości, w trakcie którego świętować będziemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, będzie obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Symbolicznie, dla uczczenia miesiąca, w którym odrodziła się Niepodległa Rzeczpospolita, w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, przygotowano cykl wystaw pokazujących różne aspekty polskiej drogi do odzyskania suwerenności, w tym także aspekt kształtowania się granic i ich ochrony przed zagrożeniem wewnętrznym.

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci obchodzoną kilka miesięcy temu 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w wyniku której zatrzymano bolszewicka ekspansję na Polskę, ale udaremniono pochód zbrodniczej ideologii na zachód Europy. Pierwsza z cyklu wystaw, ekspozycja zatytułowana „Łączyła ich jedna sprawa” , prezentowana jest od 18 października br. w siedzibie naszego Biura. Wystawa autorstwa Ryszarda Zalewskiego przygotowana przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” z.s. w Katowicach – Oddział w Warszawie, opowiada o historii odrodzenia Rzeczypospolitej i heroicznej walce Polaków w obronie niepodległości swojej Ojczyzny, łącząc rok 1918 z 1920, kiedy to cały Naród stanął do walki z bolszewickim najeźdźcą. Data otwarcia wystawy nie jest też przypadkowa, bowiem 100 lat temu, 18 października 1920 roku wszedł w życie rozejm, podpisany w Rydze 12 października 1920 roku przez delegacje polskich władz państwowych oraz delegacja rządu RFSRR. Zawarte wówczas zawieszenie broni doprowadziło do całkowitego zaprzestania walk na froncie bolszewicko – polskim, a w rezultacie zaowocowało podpisaniem również w Rydze, 18 marca 1921 roku, pokojowego traktatu ryskiego, kończącego wojnę bolszewicko - polską.

Dziś zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z prezentowanej w naszym Biurze ekspozycji, pozostając z głęboką nadzieją, że wkrótce będziemy mogli Państwa gości w naszych murach.

Źródło: BEH-MP KGP

  • Furażerka Huzara Śmierci
  • Mundur Policji Państwowej wz. 19
  • Plansza z portretami Ojców II RP
  • Plansze wystawy - Łączyła ich wspólna sprawa
  • Plansze wystawy - Łączyła ich wspólna sprawa
  • Plansze wystawy - Łączyła ich wspólna sprawa
  • Plansze wystawy - Łączyła ich wspólna sprawa
  • Plansze wystawy - Łączyła ich wspólna sprawa
  • Zdjęcie Romana Dmowskiego
  • Zdjęcia Witosa, Daszyńskiego, Rozwadowskiego, Sikorskiego
Powrót na górę strony