Biuro Edukacji Historycznej - Muzeum Policji
Komendy Głównej Policji

Aktualności

Ekspozycja otwierająca cykl wystaw okolicznościowych poświęconych 102. rocznicy odzyskania niepodległości pt. ŁĄCZYŁA ICH JEDNA SPRAWA ...

Data publikacji 21.10.2020

Jesień na dobre zagościła za oknami, a aura dobitnie przypomina o zmianie pory roku. Nastanie jesieni nieodzownie łączy się z świętowaniem rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości. Faktycznie 7 października 1918 r., po 123 lata niewoli, w „Monitorze Polskim” została opublikowana Deklaracja Niepodległości Polski ogłoszona przez Radę Regencyjną. Przeszło miesiąc później, 10 listopada 1918 r. specjalnym pociągiem z Berlina przybył do Warszawy uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski, któremu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Dziś myśli społeczeństwa skierowane są na potrzebę zapewnienia sobie i bliskim bezpieczeństwa przed przybierającą na sile epidemią koronawirusa. Zbliżające się Święto Niepodległości, w trakcie którego świętować będziemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, będzie obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii. Symbolicznie, dla uczczenia miesiąca, w którym odrodziła się Niepodległa Rzeczpospolita, w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji, przygotowano cykl wystaw pokazujących różne aspekty polskiej drogi do odzyskania suwerenności, w tym także aspekt kształtowania się granic i ich ochrony przed zagrożeniem wewnętrznym.

Wszyscy mamy jeszcze w pamięci obchodzoną kilka miesięcy temu 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, w wyniku której zatrzymano bolszewicka ekspansję na Polskę, ale udaremniono pochód zbrodniczej ideologii na zachód Europy. Pierwsza z cyklu wystaw, ekspozycja zatytułowana „Łączyła ich jedna sprawa” , prezentowana jest od 18 października br. w siedzibie naszego Biura. Wystawa autorstwa Ryszarda Zalewskiego przygotowana przy współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Rodzina Policyjna 1939 r.” z.s. w Katowicach – Oddział w Warszawie, opowiada o historii odrodzenia Rzeczypospolitej i heroicznej walce Polaków w obronie niepodległości swojej Ojczyzny, łącząc rok 1918 z 1920, kiedy to cały Naród stanął do walki z bolszewickim najeźdźcą. Data otwarcia wystawy nie jest też przypadkowa, bowiem 100 lat temu, 18 października 1920 roku wszedł w życie rozejm, podpisany w Rydze 12 października 1920 roku przez delegacje polskich władz państwowych oraz delegacja rządu RFSRR. Zawarte wówczas zawieszenie broni doprowadziło do całkowitego zaprzestania walk na froncie bolszewicko – polskim, a w rezultacie zaowocowało podpisaniem również w Rydze, 18 marca 1921 roku, pokojowego traktatu ryskiego, kończącego wojnę bolszewicko - polską.

Dziś zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z prezentowanej w naszym Biurze ekspozycji, pozostając z głęboką nadzieją, że wkrótce będziemy mogli Państwa gości w naszych murach.

Źródło: BEH-MP KGP

  • Furażerka Huzarza Śmierci
  • Mundur Policji Państwowej wz. 19
  • Plansza z portretami Ojców II RP
  • Plansze wystawy "Łaczyła ich wspólna sprawa"
  • Plansze wystawy "Łaczyła ich wspólna sprawa"
  • Plansze wystawy "Łaczyła ich wspólna sprawa"
  • Plansze wystawy "Łaczyła ich wspólna sprawa"
  • Plansze wystawy "Łaczyła ich wspólna sprawa"
  • Zdjęcie Romana Dmowskiego
  • Zdjecia Witosa, Daszyńskiego, Rozwadowskiego, Sikorskiego
Powrót na górę strony
Polska Policja