Aktualności

Józef Janik – policjant z medalem niepodległości

Data publikacji 09.02.2021

Urodzony w lutym 1893 ro¬ku w chłopskiej rodzinie w podczęstochowskiej Przystajni Józef Janik okazał się być człowiekiem stworzonym do noszenia munduru.

Co prawda po ukończeniu szkoły powszechnej przez kilka lat pracował wraz z rodzicami na roli, ale w tym czasie odbył przeszkolenie dla handlow­ców, dzięki czemu mógł podjąć pracę zarobkową w miejsco­wym Stowarzyszeniu Spożyw­ców, a także kierować organi­zacją konspiracyjną POW, do której przystąpił w styczniu 1915 r. Już wtedy on i jego przyjaciele przygotowywali się do wystąpienia przeciwko za­borcom.

Kontakt z Polską Organizacją Wojskową nawiązał w Krzepi­cach, czyli w miasteczku, w któ­rym zdobywał kwalifikacje han­dlowca. Stamtąd też został skie­rowany w 1917 r. na konspira­cyjny kurs podoficerski w Grze- ślakach. po ukończeniu którego został mianowany komendan­tem lokalnym POW w Przystajni. „Podczas przewrotu listopado­wego (w 1918 roku) - czytamy we wniosku personalnym z 15 lipca 1929 r. - przeprowadzał rozbrajanie Niemców w swej okolicy". W miesiąc później, ja­ko lojalny Polak, mianowany zo­stał zastępcą komendanta lokal­nego POW w Krzepicach i jed­nocześnie awansowany do stopnia sierżanta. Wtedy też wstąpił ochotniczo do polskiego wojska, by 1 maja 1919 roku zgłosić akces do służby w two­rzonej w niepodległym państwie polskim policji.

Po odbyciu wstępnego prze­szkolenia policyjnego dość szybko awansował, z zacho­wanych dokumentów wynika bowiem, że 1929 r. miał stopień przodownika PP i pełnił funkcję komendanta Posterunku PP w Kamienicy Polskiej.

Nie znamy dokładnego prze­biegu służby przodownika PP Janika, ale możemy się domy­ślać, że była ona pełniona wzo­rowo i ku zadowoleniu przeło­żonych, bowiem w połowie 1931 r. uhonorowany został Medalem Niepodległości nadanym przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a w końcu tego samego roku ko­mendant główny PP zaakcep­tował wniosek w sprawie od­znaczenia go Brązowym Krzy­żem Zasługi.

We wrześniu 1939 r. Janik, pseudonim „Łamigłowa", wziął udział w wojnie obronnej. Na Kresach Wschodnich podzielił losy tysięcy polskich policjan­tów i dostał się do niewoli, z której nie powrócił. Jego na­zwisko znajduje się na liście tych, których z rozkazu Stalina rozstrzelano w kazamatach ra­dzieckiego Kalinina (Tweru).

W październiku 1997 r. na cmentarzu w Przystajni usypa­no symboliczną mogiłę i zwień­czono ją pamiątkową tablicą. Wśród wyrytych na niej 11 na­zwisk znajdujemy także Józefa Janika, konspiratora czasów rozbiorów, żołnierza i poli­cjanta lat międzywojennych, uczestnika kampanii wrześnio­wej.

Źródło: Gazeta Policyjna/Marian Kotarski, nr /1999, s. 9/Marian Kotarski, fot. KW, NAC, wikipedia

  • Widok Starych Krzepic
  • Medal niepodległości
  • Cmentarz w Miednoje
Powrót na górę strony