Aktualności

Z DZIAŁALNOŚCI STOW. „RODZINA POLICYJNA”

Data publikacji 04.07.2021

Z DZIAŁALNOŚCI STOW. „RODZINA POLICYJNA”                                              (5796)

 

Walne zebranie okręgowe w Stanisławowie. Dnia 29 maja r. b. odbyło się w Stanisławowie zwyczajne walne zebranie okręgowe Stow. R. P, w którym wziął udział udział Zarząd Okręgowy oraz delegatki wszystkich kół. Na zebranie przybyła przewodnicząca Zarządu Naczelnego Stow. p. Zamorska, która interesując się pracami Zarządu Okręgowego i kół powiatowych, udzielała cennych wskazówek.

Po zakończeniu obrad spożyły uczestniczki Walnego Zebrania w salach świetlicy policyjnej wspólny obiad, w którym wzięli również udział oficerowie P. P. wraz z p. komendantem wojewódzkim.

Następnie zwiedziła p. Zamorska bursę i stwierdziła piękny jej rozwój. Przy bursie znajduje się własne gospodarstwo mleczne, ogród warzywny i owocowy, wzorowo wybudowane boisko dla gier sportowych i bogato zaopatrzona świetlica.

Poza tem zwiedziła p. Zamorska przedszkole, prowadzone przez Zarząd Koła miejscowego w Stanisławowie, gdzie wysłuchała deklamacyj dzieci.

P. Zamorska opuściła Stanisławów, żegnana przez Zarząd Okręgowy.

Walne Zebranie Okręgowe w Toruniu. Dnia 7 maja r. b. odbyło się w Toruniu walne zebranie delegatek Stow. Rodziny Policyjnej woj. pomorskiego. Na zjazd przybyła jako delegatka Zarządu Naczelnego Stow. wiceprzewodnicząca p. Sobotowa. Zebrane panie powitała p. Flekowa, przewodnicząca okr. pomorskiego, poczem w imieniu p. Zamorskiej przewodniczącej Zarządu Naczelnego, — p. Sobotowa.

Ze sprawozdań delegatek poszczególnych kół wynika, że okręg pomorski liczy 958 członków rzeczywistych i 486 nadzwyczajnych. Wszystkie koła prowadziły akcję dożywiania dzieci w wieku szkolnym od l.X1.34 r. do 1.IV r. b. Z akcji tej korzystało 416 dzieci, w tem większość dzieci rodzin bezrobotnych. Koszt całej akcji wyniósł 4169,09, przyczem 30% dzieci utrzymywały członkinie własnym kosztem. Koła roztaczały opiekę nad wdowami, których okręg liczy 57, oraz nad sierotami, których jest 139. Okręg urządzał w okresie sprawozdawczym kolonje dla dzieci z całego Pomorza, z których korzystało 59 dzieci, kolonje były prowadzone wzorowo, czego dowodem jest, że przyrost na wadze wyniósł od 2 — 3 kilo.

Z Koła R. P. w Rzeszowie. Staraniem Koła Rodziny Policyjnej w Rzeszowie odbyła się w dniu 18 maja r. b. akademja żałobna ku czci ś. p. Józefa Piłsudskiego I-go Marszałka Polski — Wodza Narodu. Uroczystość odbyła się w udekorowanej świetlicy Koła Rodziny Policyjnej w gmachu KOM. Pow. P.P. w Rzeszowie przy udziale około 60 osób, wszystkich członkiń i zaproszonych gości. Z miejscowych przedstawicieli władz i urzędów wzięli udział w akademji: starosta pow. Panglisz, zastępca starosty Lasocki, prokurator S.O. Dobrzyński, dyrektor oddziału Banku Polskiego Michalik.

Na wstępie komendant powiatowy kom. Nowakowski odczytał orędzie P. Prezydenta Rzeczypospolitej, poczem st. przodow. sł. śl. Kruczek w dłuższem przemówieniu nakreślił sylwetkę psychiczną zmarłego Wodza, ogrom Jego pracy i poświęcenia i wiekopomne Jego zasługi.

Na zakończenie zebrani uczcili pamięć najlepszego z najlepszych Synów Ojczyzny trzyminutowem milczeniem, poczem odśpiewali „Boże coś Polskę".

Bezpośrednio po akademji zebrane członkinie uchwaliły urządzić wspólną wycieczkę do Krakowa, by złożyć hołd Wodzowi Narodu,

Z Koła R. P. w Rybniku.  Dnia 17 maia r. b. urządziła Rodzina Policyjna w Rybniku nadzwyczajne zebranie żałobne, które zagaiła p. Niedzielina, wskazując w doniosłych słowach na cel i znaczenie urządzonej akademji, poczem wezwała zebrane w ilości 98 członkinie do uczczenia pamięci Wielkiego Zmarłego ś p. Józefa Piłsudskiego przez powstanie z miejsc i uroczyste milczenie. W dalszym ciągu nastąpiło odczytanie orędzia Pana Prezydenta, którego wysłuchały członkinie stojąc. Następnie wygłosił komendant powiatowy nadkom. Niedziela okolicznościowe przemówienie.

W zebraniu żałobnem wzięli udział wszyscy oficerowie policji powiatu rybnickiego i liczni podoficerowie policji z Rybnika.

                                                                                              x

W ostatnim czasie zorganizowała Rodzina Policyjna w Rybniku sekcję szermierczą na szable i florety w Żorach. Dnia 23 maja 1935 r. o godz. 20-ej odbyły się w Sokolni w Żorach pierwsze ćwiczenia, w których brało udział 16 członków na szable i 4 członkinie na florety.

Zaznaczyć wypada, że Rodzina Policyjna utworzyła w jesieni 1934 r. taką samą sekcję szermierczą w Rybniku. Sekcja ta ćwiczyła regularnie godzinę tygodniowo w sali domu związkowego w Rybniku.

Z Koła R. P. w Obornikach. W związku z utworzeniem Komendy Pow. P. P. w Obornikach zostało utworzone we wrześniu 1934 r. Koło Powiatowe Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna". Powołany Zarząd Koła w osobach pań: Kryńskiej, Jakubowskiej i Mierzejewskiej wziął się energicznie do pracy i już w tak krótkim czasie wykazał się rezultatami swej pracy.

Koło liczy 20 członkiń. Rok budżetowy zamknięty został po stronie dochodów sumą 609 zł. 27 gr. W grudniu ub. r. urządzono Gwiazdkę dla dzieci policjantów z całego powiatu. Następnie w sezonie zimowym zakupiono dla dzieci sanki i łyżwy. Urządzono trzy zabawy karnawałowe w powiecie. W dniu 18.IV. b. r. urządzono „Święcone" dla najbiedniejszych dzieci w Obornikach. Obdarowano około 70 dzieci, każde otrzymało od 1 i 1/2 do 3 m. materjału na ubranie, 1/4 kg. kiełbasy, kilka jaj farbowanych, struclę i torebki z cukierkami.

Działalność Rodziny Policyjnej w Obornikach spotyka się z pełnem uznaniem miejscowego społeczeństwa.

Z Koła R. P. w Wysokiem Maz. Staraniem Koła „Rodziny Policyjnej” w Wysokiem Maz. przez ubiegły okres dożywianych było 40 dzieci. W czasie Świąt Wielkanocnych rozdano 28 dzieciom ubranka i obuwie oraz paczki żywnościowe. Na ilustracji grupa obdarowanych dzieci.

 

Źródło: „Na posterunku”  nr 25/1935

  • Uczestniczki walnego zebrania okręgowego „R.P.” w Stanisławowie z przewodniczącą Zarządu Naczelnego Stow. P. Zamorską pośrodku
  • Dekoracja świetlicy podczas akademji żałobnej w Rzeszowie
  • Zdjęcie grupowe dzieci
Powrót na górę strony