Aktualności

Książka pt. Lotnictwo Policji czyli… o „granatowych pilotach” i „niebieskim lotnictwie”

Data publikacji 23.07.2021

Z okazji obchodzonej dziewięćdziesiątej rocznicy powstania lotnictwa pragniemy przedstawić czytelnikom najnowszą publikację Andrzeja Olejko i Krzysztofa Musielaka pt. Lotnictwo Policji czyli… o „granatowych pilotach” i „niebieskim lotnictwie”

Książka  należy do pionierskich w tematyce lotnictwa policyjnego, która do momentu jego powstania była w polskiej historiografii „czarną dziurą”. Autorzy przywołują czas jego narodzin. Sięgają roku 1931 kiedy to podjęto szkolenie lotnicze pierwszych policjantów. Pióra autorów reklamować nie trzeba, zaś publikacja poświęcona „niebieskiemu lotnictwu” podejmuje  treści związane z problematyką w zasadzie zapomnianą. W opracowaniu opisano wszystkie etapy powstania lotnictwa policyjnego oraz jego wpływ na współczesne funkcjonowanie bezpieczeństwa państwa polskiego. Do wybuchu wojny nie udało się jednak sformować policyjnej eskadry. Po wojnie MSW zdobywało pierwsze doświadczenia wykorzystując samoloty w akcji „Wisła”, przeciw Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Pierwszy przypadek operacyjnego wykorzystania śmigłowców Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW), na rzecz Milicji Obywatelskiej (MO) miał miejsce w 1965 r. kiedy wykorzystano je w pościgu za przestępcami  z więzienia w Krośnie. Dało to impuls dla tworzenia pierwszych eskadr milicyjnych, przy czym szkolono nie tylko pilotów, także skoczków spadochronowych. W wielu przypadkach z inicjatywami występowali milicjanci uprawiający w aeroklubach sporty lotnicze, piloci samolotowi, szybowcowi, spadochroniarze.

Opracowanie Andrzeja Olejko i Krzysztofa Musielaka wkracza w obszary wielu nieznane, otwiera przy tym nader interesujące pole badawcze. Wzbogaca je przy tym bardzo ciekawa ikonografia jak i zróżnicowany katalog źródeł i bibliografii. Autorzy publikacji zasługują na szczególne uznanie gdyż opracowując to  starannie  przygotowane opracowanie, wypełnili nim tematyczną lukę w  polskiej historiografii lotniczej. Publikacja jest zatem ważnym i niezwykle cennym wkładem dla powiększania zasobu treści merytorycznych z  zakresu  historii polskiego lotnictwa z przełomu XX i XXI wieku.

BEH-MP KGP

  • okładka książki o lotnictwie policyjnym
  • wnętrze książki dot. lotnictwa policyjnego
  • logo 90 lecia lotnictwa policyjnego
Powrót na górę strony