Aktualności

Wychowanie fizyczne. Sport.

Data publikacji 13.02.2022

Nowe rekordy.

Doskonała polska lekkoatletka Konopacka pobiła ustanowiony, przez  siebie rekord światowy w rzucie dyskiem oburącz , uzyskując w rzucie prawą ręką 37.67 m (dotychczas 39.18), a lewą 27.71 m. (dotychczas  25.42 m.), co razem daje 65.38 m. (dotychczas 64.60 m.).

W Królewskiej Hucie podczas zawodów eliminacyjnych w skoku wdal Nowak pobił dotychczasowy rekord polski, wynoszący 6.96 m osiągając doskonały wynik — 7.05 m.

Poza tem w Poznaniu Adamczak w próbie pobicia rekordu polskiego w skoku o tyczce Osiągnął 3.55 m., wysokość zaś 3.66 m. (lepiej o 5 cm. od rekordu) lekko strącił.

Polska bije Austrję w boksie. Mecz bokserski międzypaństwowy Polska-Austrja, który odbył się w Poznaniu  dn. 16 b. m., zakończył się zwycięstwem Polaków w stosunku 10:6, Zawody strzeleckie w Sarnach. W dniach 86, 27 i 26 maja r. b. odbyły się na strzelnicy Wojskowej w Sarnach Okręgowe Zawody Związku Strzeleckiego w Brześciu n|B. W zawodach tych wzięło udział 10-ciu szeregowych P. P. z województwa poleskiego, z pośród których st. post. Józef Kubis z Komendy Powiatowej P. P. w Brześciu n|B. w konkurencji: zawody myśliwskie, nagroda T-wa Łowieckiego w Sarnach o tytuł „Mistrza śrutu powiatu saneńskiego w roku 1928", zdobył pierwsze miejsce.

Wyniki zawodników policyjnych przedstawiają się następująco: broń długa wojskowi, odległość 100 m., strzałów 10— post Kwaśnik z Komendy Pow. w Stolinie 29 miejsce (na 104 zawodników), punktów 78; st post. Lisica z Komendy Pow. w Kamieniu Koszyrskim 38 miejsce, punktów 75. Broń krótka, odległość 20 m, Strzałów 6—st. post. Lisica 8 miejsce (na 29 zawodników), punktów 27; post Bengier z Komendy Pow. w Łunińcu 11 miejsce, punktów 23. Zawody myśliwskie, odległość 15 m.—st. post. Kubis 1 miejsce (na 16 zawodników), trafiając 9/10 przod. Bednarz z Komendy Pow. w Brześciu 5 miejsce, trafiając 7/18.

„Ilustrowany Kurier Codzienny” Nr 175 z 26 ub. m., dając w swym dodatku sportowym o powyższych zawodach p. t: .Tylko celne strzały dla Ojczyzny chwały”, m. in. pisze „Ogółem  wziąwszy, zawody przeszły wszelkie oczekiwania wykazując przeszło 85 proc. strzałów celnych wśród zawodników znalazły się nawet „asy” kunsztu strzeleckiego, jak mistrz Polski kpt. Lewiński Stanisław z 34 p. p., mjr. Cehak z tegoż pułku, por. Kirkin z 22 p. p., mjr. Pazderski  z 34 p. p i inni. Przy tej sposobności Wojew. Kom. polic. w Brześciu przyczyniła się do wyszukania wielkiego talentu strzelniczego, przysyłając na zawody st. post. Kubisa Józefa, który jeszcze w przeddzień zawodów lepił sobie całkiem spokojnie piece w policji, a w strzelana okazał się prawdziwym mistrzem, zdobywając też nagrodę Tow. Łowieckiego w Sarnach i tytuł „Mistrza śrutu powiatu sarneńskiego”. Zdaje się, że pobił on wogóle dotychczasowy rekord polski w strzelaniu myśliwskiem. Możemy sobie łatwo wyobrazić jaki to strzelec będzie z niego przy odpowiednim treningu. Napewno jeszcze nieraz o nim usłyszymy w przyszłości, Miał on na 10 strzałów 9 celnych i to takich, któremi rzadko który z zawodników mógł się pochlubić”.

Podróż na rowerach wzdłuż granie polski odbyli dwaj funkcjonariusze policji województwa śląskiego z komisarjatu policji w Szarleju: post Kawka Wincenty i post Paczkowski Antoni

Wyjechali dnia 2 maja r. b. o godz 12 z Szarleju, kierując się wzdłuż granicy zachodniej na  Lubliniec, Kępno i Zbąszyń. Nocowali w komisariatach i posterunkach P. P. Zgłaszając się na posterunkach policji, przez których rejony przejeżdżali, otrzymywali potwierdzenia przybycia w specjalnej książce zgłoszeń. W ten sposób zwiedzili Gdynie, półwysep Hel, Grudziądz, Mławę, Przasnysz, Łomżą, Augustów, Grodno, Druskieniki, Wilno, Święciany, Mołodeczno, Stołpce, Kleck, Równo, Tarnopol, Stryj, Drohobycz, Sambor, Nowy Sącz, Żywiec i Bielsko, powróciwszy do Katowic dnia 11 czerwca r. b. o godz. 21.30; i przebywając przestrzeń około 3.500 km. w 40 dniach i 12 godzinach.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 29/1928, zdj. NAC

  • Zawody strzeleckie Policji Państwowej w Toruniu
Powrót na górę strony