Aktualności

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Organizacyjnego „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej” cz. 1

Data publikacji 21.02.2022

W dniu 21 listopada r. b., w sali konferencyjnej Komendy Głównej P. P., odbyło się inauguracyjne zebranie Komitetu Organizacyjnego „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej”.

Zebranie powitał p. komendant główny Maleszewski, który wyraził nadzieję, że praca powstającego „Towarzystwa Wiedzy Policyjnej" będzie potraktowana przez zebranych poważnie i wytrwale. Zaznaczył przytem p. komendant główny, że chociaż powstające Towarzystwo ma dużo zadań do wypełnienia i praca jego może iść w wielu kierunkach, jednak wskazanem jest mierzyć zamiary na siły i rozpocząć pracę w mniejszym zakresie, ale dokładnie i z dobremi rezultatami.

Po opuszczeniu zebrania przez p. komendan­ta głównego rozpoczęte zostały obrady, w których wzięli udział: w charakterze Komisji Orga­nizacyjnej—insp. Nowodworski, nadkom. Kusiński i nadkom. Misiewicz oraz w charakterze za­proszonych do Komitetu Organizacyjnego — podinsp. Abczyński, nadkom. Domański, insp. Goździewski, red. Kaufman, podinsp. Kozielewski, insp. Olszański, podinsp. Piątkiewicz, insp. Torwiński.

Ma przewodniczącego zebrania został wy­brany jednogłośnie insp. Nowodworski, który zaprosił na asesorów inspektorów Goździewskiego i Kaufmana, na sekretarza zaś nadkom. Do­mańskiego.

Na wstępie obrad nadkom. Misiewicz, w imieniu Komisji Organizacyjnej, wygłosił refe­rat na temat zadań, jakie winno sobie postawić Towarzystwo, środków do wykonywania tych za­dań oraz struktury organizacyjnej, jaką w tym celu winno Towarzystwo obrać.

Zadaniem Towarzystwa — według ujęcia kwestji przez referenta — winno być skupianie członków na polu wiedzy policyjnej celem jej rozwijania i krzewienia.

Jeśli więc tworzące się Towarzystwo ma godnie odpowiedzieć nazwie sobie zgóry obranej, powinno stać się kuźnią polskiej myśli policyjnej Dlatego też Towarzystwo winno kie­rować się nieustanną ambicją, aby w atmosfe­rze tej kuźni rodziły się i formowały myśli i dok­tryny policyjne — rozszerzały się, przekształca­ły i doskonaliły.

Przy takiem ujęciu kwestji Towarzystwo powinno ograniczyć przyjmowanie do swego grona tylko do takich ludzi, którzy bądź konkretną pracą na polu wiedzy policyjnej, bądź w ogóle swemi osobistemi walorami upoważniają do powzięcia o nich mniemania, że będą w sta­nie przyczynić się do podniesienia poziomu wie­dzy policyjnej. Takie ograniczenie przyjmowa­nia członków jest konieczne, jeśli zawiązujące się stowarzyszenie chce wzbić się na poziom towarzystwa wiedzy policyjnej, a nie poprze­stać na poziomie zwykłej organizacji samokształcenia.

Wobec wybitnie stosowanego charakteru, jakim się odznacza wiedza policyjna, działal­ność Towarzystwa musi być ściśle sprzęgnięta z biegiem i rozwojem życia policyjnego oraz służby policyjnej. Dlatego też „Towarzystwo Wiedzy Policyjnej" tylko wtedy może mieć rację bytu i możliwość rozwoju, jeśli w posta­nowieniach statutowych wyraźnie zostanie prze­widziane, że jak z jednej strony Towarzystwo czuje się powołane do przedstawiania organi­zacji policyjnej w zakresie zagadnień przez się przestudjowanych, tak z drugiej strony jest go­towe podejmować studja nad zagadnieniami, któreby w tym celu zostały Towarzystwu przez organizację policyjną przekazane.

Krzewienie wiedzy policyjnej nie powinno być ograniczone do członków korpusu policyjnego, ale obejmować ponadto popularyzowanie wie­dzy policyjnej oraz rozpowszechnianie wiado­mości o roli i działalności policji — wśród ogółu społeczeństwa, a to celem urobienia właściwego stosunku społeczeństwa do policji

Z natury rzeczy działalność Towarzystwa winna się rozbić na pewne działy pracy, sto­sownie do działów wiedzy policyjnej. Z tego wynika potrzeba zogniskowania poszczególnych przejawów pracy w określonych komórkach cząstkowych (sekcjach). W ten sposób punkt ciężkości pracy znajdowałby się w sekcjach, co jest najwłaściwsze ze względu na specjalizację, jakiej wymaga poważne traktowanie wiedzy.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 49/1932, zdj. NAC

  • Komendant Główny P.P. płk. Janusz Zygmunt Jagrym Maleszewski - Patron policjantów woj. łódzkiego
Powrót na górę strony