Aktualności

Policyjne kalendarium - marzec

Data publikacji 01.03.2022

90 LAT TEMU                                                                                                                  

Marzec 1932

12 III – Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 27 czerwca 1930 r. o Państwowej Odznace Sportowej (M.P. nr 169, poz. 255), komendant główny PP, płk Janusz Jagrym- Maleszewski w okólniku nr 1675 KG PP - zezwolił funkcjonariuszom PP na noszenie tej odznaki. Określił też jej miejsce na kurtce mundurowej: na prawej piersi, na wysokości pierwszego guzika kurtki, w połowie odległości między zapięciem kurtki a wszyciem rękawa. Państwową Odznakę Sportową stanowi niewielki znaczek stylizowanego białego orła o wymiarach 3,5 cm wysokości, 2,9 cm szerokości i rozpiętości skrzydeł 2 cm. Jego dolna część spoczywa na połowie owalnej tarczy, wykonanej – zależnie od klasy – z brązu, srebra lub złota. Na tarczy znajdują się litery P.O.S. z czerwonej emalii. Prawo do jej noszenia mają wszyscy obywatele o nieposzlakowanej opinii, posiadający dodatni wynik z okresowej próby sprawności fizycznej - zdj. 1.                                            

13 III – W Warszawie odbył się Walny Zjazd Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” z udziałem przewodniczących kół okręgowych organizacji. Obradom przewodniczyła pani pułkownikowa Maleszewska, żona komendanta głównego PP. Wśród delegatek po raz pierwszy wzięła udział w zjeździe przedstawicielka Śląska, którego działacze zgłosili akces przystąpienia do Zarządu Głównego Stow. „RP”. Tematem głównym obrad była sprawa zorganizowania sierocińca dla dzieci po policjantach poległych w służbie. Wiele z nich bowiem znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Projektowany obiekt będzie służył całemu stowarzyszeniu, stąd apel, aby wszystkie koła „RP” (z wyjątkiem tych, które prowadzą już przedszkola), opodatkowały się na rzecz sierocińca w wysokości 5 proc. od zebranych składek członkowskich – zdj. 2.                                  

22 III - Wczesnym rankiem na ul. Stryjskiej we Lwowie niezidentyfikowany zamachowiec zastrzelił podkom. Emiliana Czechowskiego, kierownika referatu spraw ukraińskich Komendy Policji Państwowej Lwów-Miasto. W sporządzonym protokole stwierdzono, że podkomisarz zginął od strzału w tył głowy, oddanym z bardzo bliskiej odległości. Śmierć była natychmiastowa. Oficer policji padając, nie zdążył nawet wyjąć rąk z kieszeni palta. Sekcja zwłok wykazała ponadto, że do zabójstwa użyto broni małego kalibru. Zamachowiec strzelił tylko raz, pocisk utkwił w czaszce ofiary.

Podkom. Emilian Czechowski od 10 lat kierował referatem spraw ukraińskich. Jak napisał tygodnik „Na Posterunku”: rozpracowywał nielegalne struktury Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, posiadał bardzo bogatą wiedzę na ten temat, a dzięki fotograficznej wręcz pamięci do twarzy, przechowywał w swojej głowie wizerunki bardzo wielu członków tej organizacji. Był autorem prawie wszystkich sukcesów policji woj. lwowskiego w walce z nacjonalistycznym ukraińskim podziemiem. Najprawdopodobniej to one przesądziły o losie podkom. Czechowskiego. Wielokrotnie bowiem otrzymywał anonimowe listy, w których grożono mu śmiercią za – jak pisano – dławienie ukraińskich dążeń niepodległościowych. Mimo wyraźnych i uzasadnionych podejrzeń, aresztowania kilkudziesięciu działaczy OUN śledztwo w sprawie zabójstwa podkom. Czechowskiego utknęło w martwym punkcie. Jego pogrzeb odbył się 24 marca 1932 r. na cmentarzu Janowskim we Lwowie i przemienił się – jak to ujął reporter policyjnego tygodnika - w spontaniczną manifestację społeczeństwa lwowskiego. Emilian Czechowski miał 48 lat, pozostawił żonę i dwie córki, uczennice lwowskiego gimnazjum – zdj. 3-5.

 

 40 LAT TEMU

Marzec 1982

Sytuacja w kraju (na podstawie doniesień PAP): Podczas nielegalnej manifestacji ulicznej w Poznaniu zatrzymano blisko 200 osób. Władze rozgłaszały, że demonstrowała głównie młodzież wprowadzona w błąd przez kierownictwo „Solidarności”. ● Zaczęły się procesy organizatorów strajków w kopalniach „Wujek”, „Ziemowit” i „Piast”. Zapadły wyroki do 7 lat więzienia. ● Minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak poinformował w wywiadzie dla PAP, że w stanie wojennym internowano łącznie 6647 osób. Do 28 lutego zwolniono 2552 osoby. Minister przedstawił działaczom opozycji ofertę wyjazdu za granicę, internowani – po wyrażeniu zgody na wyjazd – mieli być zwolnieni. ● Przywrócono międzymiastową łączność telefoniczną w systemie łączenia ręcznego, ale zawsze w „towarzystwie” czujnego cenzora, który przypominał, że „rozmowa jest kontrolowana”. ● WRON zgodziła się na wznowienie działalności  zawieszonych związków i stowarzyszeń twórczych, jeśli zagwarantują, że nie naruszą prawa.

W Biurze Prasowym rządu przedstawiono dziennikarzom tekst tzw. deklaracji lojalności, wymaganej od osób zwalnianych z ośrodków internowania. Brzmiała ona następująco: oświadczam niniejszym, co potwierdzam własnoręcznym podpisem, że zobowiązuję się ściśle przestrzegać obowiązującego porządku prawnego, a w szczególności nie podejmować jakiejkolwiek działalności szkodliwej dla dobra PRL – zdj. 6.                                       

19 III – Ukazała się uchwała nr 57 Rady Ministrów w sprawie podwyższenia kwot jednorazowych odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej. Funkcjonariuszowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby, o których umowa w ustawie, przysługuje jednorazowe odszkodowanie pieniężne w wysokości 1/100 kwoty określonej w art. 5 ust. 2 ustawy, nie mniej jednak niż 1000 zł za każdy procent ustalonej utraty zdrowia. Odszkodowanie ulega zwiększeniu o kwotę 20 tys. zł, jeżeli funkcjonariusz w wyniku takiego zdarzenia zaliczony został do I grupy inwalidów. (M.P. Nr 11, poz.76 i 77) – zdj. 7.      

 

20 LAT TEMU

Marzec 2002

66 proc. wszystkich konwojów policyjnych wykonywanych jest na zlecenie organów resortu sprawiedliwości: sądów i prokuratur. To trzeba zmienić – mówili posłom z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych komendant główny Policji, nadinsp. Antoni Kowalczyk oraz jego pierwszy zastępca, nadinsp. Władysław Padło. Policja dotarła bowiem w dziedzinie wykonywania konwojów do kresu swoich możliwości organizacyjnych i finansowych.

16 III – Sejm upoważnił prezydenta RP do ratyfikacji umowy między Polską a Europejskim Biurem Policji o współpracy w zwalczaniu przestępczości. Obejmuje ona wzajemne zobowiązania dotyczące wymiany informacji związanych ze zwalczaniem następujących rodzajów przestępczości: handlu narkotykami, substancjami nuklearnymi i radioaktywnymi, przemytu imigrantów, handlu ludźmi, kradzieżą aut, fałszowaniem pieniędzy i innych środków płatniczych oraz praniem brudnych pieniędzy – zdj. 8.

18-19 III – W Warszawie przebywał William Bratton, były szef nowojorskiej policji, utożsamiany z działaniami, które przyniosły znaczne ograniczenie przestępczości w tym mieście. Spotkał się z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, a także z polskimi policjantami, z którymi podzielił się swoimi doświadczeniami zawodowymi, odpowiadając na ich pytania – zdj. 9.

23 III – W podwarszawskich Parolach kilkuosobowa grupa bandytów, uzbrojonych w broń maszynową, zaatakowała pięciu policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, inwentaryzujących towar z odzyskanego po kradzieży TIR-a. Bandyci otworzyli ogień do policjantów, na który funkcjonariusze odpowiedzieli strzałami z broni krótkiej, raniąc dwóch napastników. Podczas wymiany ognia zginął dowodzący policjantami naczelnik sekcji kryminalnej KPP w Piasecznie, asp. sztab. Mirosław Żak. Pogrzeb bohaterskiego funkcjonariusza odbył się 27 marca na warszawskich Powązkach. Uczestniczyło w nim ponad 2 tys. osób. Warty honorowe przy trumnie pełnili funkcjonariusze wszystkich służb. Ostatnią – komendant główny Policji, nadinsp. Antoni Kowalczyk oraz komendant stołeczny Policji, insp. Ryszard Siewierski wraz ze swymi zastępcami.

Źródło: BEH-MP KGP, zdj. „Na Posterunku”, „WSN”, „Gazeta Policyjna”

  • Państwowa Odznaka Sportowa  - Srebrna
  • Walny Zjazd Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”
  • komisarz Czechowski
  • Zwłoki komisarza Czechowskiego
  • Pogrzeb komisarza Czechowskiego
  • Oświadczenie - deklaracja lojalności
  • Uchwała Nr 57 Rady Ministrów z 19 marca 1982 r. - M.P. Nr 11, poz.76 i 77
  • Ustawa z dnia 14 marca 2002 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Europejskim Biurem Policji
  • William Joseph Bratton
Powrót na górę strony