Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dolnośląskiej Policji

Data publikacji 01.03.2022

1 marca kolejny, bo już 11 raz, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto uchwalone w celu oddania hołdu poległym, zamordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom ruchu antykomunistycznego. Wspomnienie o osobach, które oddały swoją wolność, zdrowie, a nawet życie kultywowane jest również wśród dolnośląskich policjantów. Jeden z jego elementów, to wystawa prezentowana obecnie w gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, która poświęcona jest Cichociemnym - przedwojennym policjantom walczącym o wolność i niepodległość Polski, jako kraju bez zbrodniczych ideologii.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.

Od tego czasu jest uroczyście obchodzone nie tylko przez służby mundurowe, w tym Policję, ale przez administrację rządową, samorządową oraz przede wszystkim mieszkańców Polski. W uroczystościach uczestniczą także funkcjonariusze oraz pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Te historie budują tożsamość naszej formacji i właśnie dlatego 1 marca jest tak ważnym świętem również dla dolnośląskich funkcjonariuszy. W związku z tym delegacja Komendy Wojewódzkiej oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Ofiar Terroru Komunistycznego, który znajduje się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Moment złożenia kwiatów przy monumencie, był również chwilą na wspomnienie tych, którzy w imię wolności oddali swoje życie.

Jednym z elementów obchodów jest również prezentacja wystawy o Cichociemnych, którzy przed wojną służyli w Policji Państwowej. Dwóch z nich, mimo poświęcenia się walce o wyzwolenie Ojczyzny, po zakończeniu wojny nadal kontynuowali swoją misję, płacąc za to wysoką cenę. Mjr Piotr Szewczyk ps. Czer, przed wojną służył m.in. w Szkole Szeregowych w Mostach Wielkich, a podczas okresu okupacji został zrzucony do kraju w 1941 r. i prowadził działalność konspiracyjną w okręgu lwowskim. W listopadzie 1945 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, a w 1947 r. po brutalnym śledztwie skazany na śmierć. Kara ta została zmieniona na 15 lat więzienia i dopiero 1956 r. mjr Piotr Szewczyk opuścił mury zakładu karnego.

Niestety, tę najwyższą cenę za służbę Polsce zapłacił mjr. Bolesław Kontrym ps. Żmudzin, który jako funkcjonariusz Policji Państwowej w stopniu komisarza był funkcjonariuszem pionu śledczego, przedwojennej elity formacji. W czasie wojny od 1942 roku działał na terenie okręgu Brześć, gdzie prowadził działania przeciwko okupantowi. Choć tuż po wojnie zaczął normalne życie, to zostało ono brutalnie złamane aresztowaniem w 1948 r., a następnie odebrane na podstawie wyroku śmierci z 1952 roku, który został wykonany na początku 1953 roku. Szczątki mjr. Kontryma zostały odnalezione dopiero w 2014 r. podczas ekshumacji w Kwaterze na Łączce na warszawskich Powązkach.

My pamiętamy o bohaterach, więc pamiętajmy o nich wszyscy, nie tylko 1 marca…

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Biura Edukacji Historycznej - Muzeum Policji Komendy Głównej Policji. Szczególne podziękowania kierujemy do podinsp. Krzysztofa Musielaka, dyrektora Biura oraz do kom. Karola Woldana za pomoc w organizacji wystawy.

sierż. szt. Krzysztof Marcjan
Wydział Prezydialny

KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony