Aktualności

Sprawozdanie ze Zjazdu komendantów woj. P. P. odbytego w Komendzie Głównej P. P. w dn. 26 i 27 listopada 1925 r. cz. 4

Data publikacji 10.04.2022

Z powyższej statystyki widać, jak w jeszcze pozostało do zrobienia w dziedzinie wyszkolenia. Nawet w niektórych województwach centralnych liczba funkcjonarjuszów, którzy przeszli kurs szkolny, nie dosięga jeszcze czwartej części ogólnego stanu. W województwach wschodnich procent wyszkolonych bardzo mały. Warunki, w jakich się odbywa się szkolenie funkcjonarjuszów policji w województwach wschodnich, są ogólnie znane, przeto zbyteczną jest rzeczą o nich wspominać.

W celu lepszego szkolenia policjantów na­leży starać się o uzyskanie odpowiednich na szkoły lokali i o przygotowanie wykładowców i instruktorów. Pp. komendanci winni zwrócić uwagę na tych funkcjonarjuszów, którzy zdradzają zdolności pedagogiczne i mają chęć poświęcenia cię szkoleniu. Ponieważ dobrzy wykładowcy i instruktorzy przynoszą korpusowi policji wielkie korzyści, a służba w szkołach jest ciężka i mo­notonna, to dla zachęty należałoby wyróżniać personel szkolny przez bardziej częste wydawa­nie remuneracyj, przedstawianie do pochwał za dodatnie rezultaty szkolenia i t. p.

Sprawy wyszkolenia nie można lekceważyć, gdyż tylko dobrze wyszkolony korpus policyjny może z pożytkiem pełnić służbę. Policjant przy wykonywaniu obowiązków służbowych musi wy­konywać je bez żadnych wątpliwości, stojąc na gruncie doskonalą znanego mu przepisu.

Zważywszy, że korpus oficerów policji a 21/2 lat będzie całkowicie wyszkolony, przodowników również, pozostanie wytężyć całkowitą energję na szkolenie posterunkowych.

Co się tyczy szkolenia funkcjcnarjuszów służ­by śledczej, to zamiarem Komendy Głównej jest stworzenie specjalnych kursów śledczych, gdyż brak wykwalifikowanych wywiadowców i ofice­rów służby śledczej daje się coraz więcej od­czuwać.

6. Szkolenie na posterunkach i w komisariatach.

P. komendant główny przypomniał obowią­zek przestrzegania wydanego przez Komendę Główną programu 12-miesięcznego szkolenia na posterunkach i zwrócił uwagę na konieczność praktycznego szkolenia, które obecnie jest za­niedbane. Szkoły należy zaopatrzyć w pomoce szkolne w myśl Rozkazu K. Gł. Nr. 303, wykła­dy należy prowadzić metodą poglądową, a nie ograniczać się do teoretycznego nauczania. Nale­ży kompletować w miarę możności bibljoteki fachowe i popierać samokształcenie, nie miesza­jąc go jednak z kształceniem fachowem.

Funkcjonarjusz przechodzący do innego okręgu może trafić, że postępy szkolenia według programu są większe, niż w dawnem miejscu służby (program rozpoczęto wcześniej). Wtedy należy zająć się indywidualnem szkoleniem ta­kiego funkcjonarjusza. Przy przenoszeniach należy przeto dołączać do akt przenoszonego notatkę, w jakiem stadjum wyszkolenia znajduje się prze­noszony.

7. O personelu instruktorskim szkół policyjnych.

W celu zapewnienia postępów wyszkolenia p. komendant główny wzywa komendantów wojewódzkich do należytego doboru personelu in­struktorskiego i wychowawczego oraz do dba­łości o fachowe wartości sił instruktorskich. Dla zabezpieczenia dobrego materjału i zapobieżenia uchylaniu cię od pracy wyszkoleniowej nadają­cych się do tego funkcjonarjuszów, najeży ota­czać ich w miarę możności specjalną opieką, udzielać remuneracyj lub odznaczeń, zapewniać sprawiedliwa uwzględnianie przy awansach, bio­rąc pod uwagę, że praca tych ludzi nie daje pola do bezpośredniej oceny ze strony władz innych, a więc tylko przełożeni policyjni występują w stosunku do nich w charakterze obroń­ców ich słusznych interesów.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 3/1926, zdj. NAC

  • Normalna Szkoła Fachowa dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich
Powrót na górę strony