Aktualności

4 kwietnia – Msza Ostaszkowska – eucharystia za polskich policjantów - Ofiary Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 13.05.2022

26 kwietnia 2022 roku ks. bp Wiesław Lechowicz - Biskup Polowy Wojska Polskiego, podjął decyzję, że 4 kwietnia każdego roku, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, będzie odprawiana Msza Św. w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego – Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Decyzja Biskupa Polowego Wojska Polskiego została podjęta na podstawie współpracy Małgorzaty Włodek - Przewodniczącej Warszawskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego w Warszawie.

Data - 4 kwietnia, została zaproponowana przez Przewodniczącą Oddziału Małgorzatę Włodek, ponieważ 4 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się tzw. „akcja rozładowania obozu” czyli mordowania polskich jeńców wojennych z ostaszkowskiego Obozu Specjalnego NKWD. Obóz w Ostaszkowie był największym obozem specjalnym NKWD, w którym więziono polskich jeńców wojennych, którzy po 17 września 1939 roku trafili do sowieckiej niewoli.

Największą grupę więzionych w tym obozie stanowili funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, ich prochy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje (Rosja) a zostali zamordowani w Kalininie (obecnie Twer) w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD w okresie od 4 kwietnia 1940 roku do 19 maja 1940 roku.

Powrót na górę strony
Polska Policja