Aktualności

Grenadier 2016

Data publikacji 23.05.2016

Przedostatni weekend maja to termin zarezerwowany na święto rekonstruktorów. W tym roku odbyła się już XI edycja Warszawskiego Konwentu Gier Strategicznych "Grenadier". Swój udział w imprezie zaakcentowała także Komenda Główna Policji, wystawiając własne stoisko i fundując Puchar Komendanta Głównego Policji dla najmłodszego rekonstruktora. Zwycięzca otrzymał nagrodę z rąk Dyrektora Biura Historii i Tradycji KGP - mł. insp. Daniela Głowacza.

W weekend 21–22 maja br. na warszawskiej cytadeli odbył się XI Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER 2016, Jak co roku było to prawdziwe święto rekonstruktorów, miłośników militariów, historii Polski oraz gier strategicznych. Można było obejrzeć historyczne dioramy, wziąć udział w rozgrywkach, podziwiać inscenizacje, zwiedzić Muzeum X Pawilonu, uczestniczyć w prelekcjach i projekcjach filmowych oraz z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy. W tym roku przygotowano dla widzów takie inscenizacje, jak: walki żołnierzy niezłomnych, pierwsze dni powstania warszawskiego, Hołd Ruski z 1611 r. czy walki na przedpolach Warszawy w 1939 roku.

Na cytadeli nie mogło zabraknąć Policji, która wystawiła swoje stoisko. Najmłodsi rekonstruktorzy walczyli w konkursie na najwierniej odwzorowane umundurowanie, którego głównym trofeum był Puchar Komendanta Głównego Policji. Zwycięzcą okazał się Tadeusz Błaszczyk, występujący jako dobosz oddziału powstańczego 1863 r., któremu puchar wręczył dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP mł. insp. Daniel Głowacz.

tekst i foto - P. Ost. (Policja 997)

  • wręczenie nagrody najmłodszemu rekonstruktorowi
Powrót na górę strony