Z kart historii
Rozmiar czcionki
-
Święto Policji Państwowej. Przedwojenna instrukcja obchodów. Część druga.
Policja Państwowa została powołana ustawą z dnia 24 lipca 1919 roku. Dziś ten dzień obchodzimy jako Święto Policji. Przed wojną, na mocy rozporządzenia, wydanego w grudniu 1926 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych gen. bryg. Felicjana Sławoja Składkowskiego, Święto Policji Państwowej przypadało 11 listopada, czyli w Dzień Niepodległości. Do tego czasu nie było stałej, konkretnej daty policyjnego święta, aczkolwiek były momenty, że takie centralne obchody organizowano okazyjnie.
26.07.2025 -
Święto Policji Państwowej. Przedwojenna instrukcja obchodów. Część pierwsza.
Policja Państwowa została powołana ustawą z dnia 24 lipca 1919 roku. Dziś ten dzień obchodzimy jako Święto Policji. Przed wojną, na mocy rozkazu nr 453, wydanego 23 grudnia 1926 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych gen. bryg. Felicjana Sławoja Składkowskiego, Święto Policji Państwowej przypadało 11 listopada, czyli w Dzień Niepodległości. Do tego czasu nie było stałej, konkretnej daty policyjnego święta, aczkolwiek były momenty, że takie centralne obchody organizowano okazyjnie.
24.07.2025 -
Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji na cześć noblistki Marii Skłodowskiej-Curie
100 lat temu w niedzielny wieczór 7 czerwca 1925 roku w Pałacu Jabłonowskich w Warszawie, odbyło się uroczyste przyjęcie na cześć naszej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskiej-Curie.
10.06.2025 -
Broń przedwojennej Policji Kobiecej
Polskie przedwojenne policjantki jako jedne z pierwszych funkcjonariuszek na całym świecie wyposażone były w broń palną. Było to podyktowane tym, że w odróżnieniu od większości swoich zagranicznych koleżanek, wykonywały pracę operacyjną. A środowiska, do których musiały się zbliżyć, do bezpiecznych nie należały.
17.03.2025 -
Pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej.
Równo 100 lat temu, 15 kwietnia 1925 roku, rozpoczął się pierwszy kurs dla kobiet policjantek w polskiej Policji Państwowej.
15.04.2025 -
FUNKCJONARIUSZE POLICJI PAŃSTWOWEJ II RP – WIĘŹNIOWIE JEDNEGO Z NAJCIĘŻSZYCH WIĘZIEŃ ŚLEDCZYCH GESTAPO – WARSZAWSKIEGO PAWIAKA
Historia więzienia na Pawiaku sięga pierwszej połowy XIX wieku, gdy przez areszt masowo przechodzili polscy działacze niepodległościowi i polityczni. Jednak najtragiczniejszy okres w dziejach więzienia, przypadał na lata okupacji niemieckiej.
13.05.2025 -
Nieznane zdjęcie gabinetu Stanisławy Paleolog.
Przeglądając przedwojenną prasę lub dokumenty archiwalne często odkrywamy interesujące a nierzadko nowe fakty lub informacje. Pozwalają nam lepiej poznać zatarte przez czas historie o ludziach i ich pracy w służbie państwu polskiemu.
08.01.2025 -
Policjanci w Powstaniu Warszawskim. Ludzie, miejsca, przedmioty.
Bolesław Kontrym, Lucjan Fajer, Stanisława Filipina Paleolog, czy Marian Kozielewski to tylko niektóre z nazwisk funkcjonariuszy, którzy wsławili się swoimi działaniami. A epizody takie jak zdobycie budynku PAST-y, czy szturm na kościół św. Krzyża i sąsiadującą z nim Komendę Policji to dowód heroizmu policjantów walczących w powstańczych szeregach.
09.10.2024 -
"Trzeci kurs normalny dla kobiet szeregowych Policji Państwowej."
Równo 90 lat temu, 3 kwietnia 1935 roku, rozpoczął się trzeci kurs dla kobiet policjantek. O tym wydarzeniu dowiadujemy się z krótkiej relacji zamieszczonej w numerze 15 gazety policyjnej „Na posterunku”, z dnia 7 kwietnia 1935 roku.
03.04.2025 -
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada w całym kraju oraz poza jego granicami, wszędzie tam gdzie są nasi rodacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Ponad wiek temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność. Data ta, w dużej mierze symboliczna, stała się świętem państwowym, celebrowanym uroczyście przez Polaków.
13.11.2024