XVI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
W Częstochowie odbyły się XVI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Policyjni pielgrzymi modlili się w intencji poległych podczas służby, za swoje bezpieczeństwo oraz przyszłość Ojczyzny i swego zawodu. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich garnizonów Policji z kraju z reprezentującymi Komendanta Głównego Policji - I Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Andrzejem Szymczykiem i Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Janem Lachem na czele oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nasze biuro reprezentował Dyrektor – kom. Krzysztof Musielak.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentował Andrzej Sprycha, Dyrektor Departamentu Porządku publicznego, który odczytał skierowany do pielgrzymów list Ministra SWiA Mariusza Błaszczaka. W imieniu Prezydenta RP list do policjantów i pracowników policji skierował szef Biura Bezpieczeństwa narodowego Paweł Soloch. List nadinsp. Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji odczytał jego I Zastępca nadinsp. Andrzej Szymczyk.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele garnizonów Policji z całego kraju. Stawiła się Kompania Honorowa Policji, do apelu stanęło 50 pocztów sztandarowych z całej Polski, Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej. Podniosły charakter zapewniły: Orkiestra Reprezentacyjna Policji z Katowic oraz chór Komendy Stołecznej Policji. Nie zabrakło przedstawicieli związków zawodowych z przewodniczącym NSZZ Policjantów na czele.
W liście Komendanta Głównego Policji do uczestników pielgrzymki usłyszeć można było następujące słowa:
Po raz XVI spotkamy się tutaj w uroczystość św. Michała Archanioła patrona Policji. Stając w Częstochowie, składamy hołd poległym policjantom i pomordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej. Te nasze spotkania na stałe zapisały się w kalendarzu i są okazją do integracji środowiska policyjnego. W codziennej służbie nie ma wiele czasu na refleksję. Pielgrzymując pokazujemy nasze przywiązanie do wartości duchowych. Polacy cenią sobie spokój, bezpieczeństwa i poszanowanie prawa. Nasza służba wymaga oddania i poświęcenia i swój głęboki sens znajduje w rocie ślubowania. Święty Jan Paweł II mówił: „musicie od siebie wymagać, nawet gdy inni od was nie wymagają”. Mam nadzieję, że pielgrzymka pomoże odnaleźć sens służby, która w ostatecznym rozrachunku jest służbą dla bliźnich.
Nadisnp. Andrzej Szymczyk podziękował przeorowi klasztoru jasnogórskiego raz oo. Paulinom za przyjęcie pielgrzymki, organizatorom za trud przygotowań i wszystkim gościom i uczestnikom za przybycie.
Pielgrzymka policjantów, pracowników Policji i ich rodzin rozpoczęła się na Placu Biegańskiego w Częstochowie od występu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w musztrze paradnej. Wyznaczona delegacja złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wiązanki kwiatów złożone zostały także przy pomniku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wyznaczona delegacja wyróżnionych policjantów z częstochowskiej komendy złożyła także kwiaty i zapaliła znicz na Polanie Dębowej – Placu Katyńskim w Częstochowie.
O 13.15 na Jasnogórskich Błoniach odprawiona została uroczysta Msza Święta, celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Józefa Guzdka, po której delegacja z Andrzejem Sprychą - Dyrektorem Departamentu Porządku Publicznego MSWiA oraz I Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Andrzejem Szymczykiem i nadinspektorem Janem Lachem, udała się do Kaplicy Matki Boskiej, gdzie jej uczestnicy oddali hołd poległym i pomordowanym policjantom. Następnie pielgrzymi modlili się w intencji Policji przed cudownym obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej Królowej Polski.
Źródło: KWP w Katowicach, KGP