Aktualności

Stanisław Jankowski „Agaton” patronem auli Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA

Data publikacji 06.10.2017

- To dzięki pracy „Agatona” wielu żołnierzy polskiego wywiadu mogło realizować swoje zadania podczas drugiej wojny światowej - powiedział Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA podczas piątkowej ceremonii upamiętniającej Stanisława Jankowskiego.

Cichociemny, Powstaniec Warszawski, kierownik Wydziału Legalizacji i Techniki w KG AK, osobisty adiutant generała „Bora” Komorowskiego i architekt – urbanista, Stanisław Jankowski urodził się 29 września 1911 r. w Warszawie. Zmobilizowany w 1939 r., po wkroczeniu wojsk radzieckich został internowany na Litwie. Po uciecze z obozu służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a w 1942 r., jako „cichociemny” został przerzucony do Polski. Objął kierownictwo nad Wydziałem Legalizacji i Techniki w Komendzie Głównej AK. Pod jego przywództwem, wydział do perfekcji opanował sztukę podrabiania wszelkiego rodzaju dokumentów umożliwiających funkcjonowanie, a nawet przeżycie w czasie okupacji. W dokumenty te wyposażani byli także żołnierze polskiego wywiadu oraz podróżujący po Europie kurierzy KG AK oraz francuski ruch oporu.

Stanisław Jankowski walczył w Powstaniu Warszawskim. w październiku 1944 r. dostał się do niewoli. Po wyzwoleniu z obozu, przez krótki okres przebywał w Wielkiej Brytanii. Do kraju wrócił w 1946 r. Pracował w Biurze Odbudowy Stolicy. W czasie swojej powojennej pracy współtworzył m.in. koncepcje trasy W-Z, MDM, a poza granicami – planów rozwoju i odbudowy: Karbali, Basry, Mosulu, Bagdadu, Skopje, Limy, Chimbote i wielu innych miast.

Stanisław Jankowski był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Od 1995 r. jest honorowym obywatelem Warszawy. Zmarł 5 marca 2002 r.

W uroczystości brali również udział Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MSWiA, córka „Agatona” oraz jego współpracownik i przyjaciel kpt. Adam T. Drzewoski. Biuro Historii i Tradycji Policji KGP reprezentował dyrektor – kom. Krzysztof Musielak. Goście zasadzili też przed budynkiem CPD dąb, który będzie upamiętniać Stanisława Jankowskiego i jego osiągnięcia.

Źródło: MSWiA

  • przemówienie
  • odsłonięcie tablicy
  • foto Agatona
Powrót na górę strony