Lekcja patriotyzmu dla łódzkiej młodzieży
23 października 2017 roku w siedzibie Biura Historii i Tradycji Policji KGP przy ul. Orkana 14 w Warszawie odbyła się lekcja poświęcona historii Policji Państwowej, której uczestnikami byli uczniowie klas o profilu policyjnym z garnizonu łódzkiego. Młodzieży towarzyszyli członkowie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi z Prezesem Jarosławem Olbrychowskim
Gości przywitał kom. Krzysztof Musielak Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP, który zwrócił uwagę na aktualność etosu służby przedwojennych funkcjonariuszy i jego znaczeniu dla budowania tożsamości formacji jaką jest Polska Policja. Nawiązując do II Łódzkiego Okręgu Policji Państwowej wspomniał o osobie o osobie płk. Janusza Zygmunta Jagrym-Maleszewskiego, przedostatniego Komendanta Głównego Policji Państwowej.
Prezes Jarosław Olbrychowski opowiedział o trudnych początkach formacji i tragicznych losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, przetrzymywanych w obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie, zamordowanych w Kalininie i pogrzebanych w Miednoje w kwietniu 1940 r. Zwrócił uwagę na poprawne używanie tych nazw w odniesieniu do „Zbrodni Katyńskiej” i wspomniał o programie edukacyjno – historycznym „OKM 1940” (OSTASZKÓW KALININ MIEDNOJE 1940), realizowanym przez Stowarzyszenie wspólnie z Biurem Historii i Tradycji Policji KGP oraz Biurem Komunikacji Społecznej KGP.
W pierwszej części spotkania młodzieży zaprezentowano fabularyzowane dokumenty filmowe dotykające tematyki funkcjonowania Policji Państwowej w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej oraz martyrologii jej funkcjonariuszy w latach II wojny światowej. W dalszej części spotkania podkom. Izabela Wójciak z BHiTP KGP opowiedziała o złożoności zagadnienia służby Policji Państwowej w okresie międzywojennym, w tym o jej roliw zakresie ochrony granic czy zwalczaniu sowieckiej czy komunistycznej dywersji na Kresach Wschodnich II RP. Poruszony został również temat przymusowej służby funkcjonariuszy PP na terenie obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej. Nawiązując do ekspozycji dokumentów ze zbiorów historycznych KGP, dotyczących służby jednego z trzech braci Ludwikowskich służących w przedwojennej Policji – insp. Bronisława Ludwikowskiego, przypomniano o sukcesach tej formacji, jakimi było uczestnictwo Polski w powołaniu do życia Interpolu w 1923 roku, czy w pionierskim, szerokim wykorzystaniu daktyloskopii w kryminalistyce.
Następnie uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli wystawę „Policja Państwowa 1919 – 1939”, przedstawiającą główne elementy historii formacji – sylwetki Komendantów Głównych Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, zasłużonych funkcjonariuszy, początki Referatu Policji Kobiecej, umundurowanie, wyposażenie, pełnienie służby oraz rolę Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”. Ekspozycja powstała między innymi we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Dopełnieniem pobytu naszych gości było zwiedzanie wystawy „W służbie Królowej Polskich Rzek” wzbogaconej prelekcją sierż. sztab. Karola Woldana z BHiTP KGP o początkach policyjnej służby wodnej i jej zróżnicowanych aspektach wynikających ze specyfiki tej służby.
W gabinecie Komendanta Głównego Policji Państwowej wykonano pamiątkowe zdjęcie a następnie goście udali się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Osób Represjonowanych w Warszawie.
Źródło: Biuro Historii i Tradycji Policji KGP