Aktualności

Warsztaty historyczne OKM 1940 w Piotrkowie Trybunalskim

Data publikacji 10.11.2017

27 października 2017 roku w auli Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się warsztaty historyczne OKM 1940, których organizatorem był insp. Dariusz Partyka - Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi.

W spotkaniu udział wzięli: komisarz Krzysztof Musielak - Dyrektor Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji, inspektor Dariusz Walichnowski - reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, młodszy inspektor Piotr Bielewski  - Komendant Powiatowy Policji w Łasku,oraz przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, duchowieństwa, władz uczelni wyższych i Dyrektorzy szkół z klasami policyjnymi z terenu miasta i powiatu piotrkowskiego. 
Warsztaty historyczne OKM 1940 zainaugurowało  wystąpienia insp. Dariusza Partyki, poświęcone dwóm wybitnym postaciom przedwojennej Policji Państwowej związanym z ziemią piotrkowską - nadinsp. Henrykowi Wardęskiemu i płk. Januszowi Zygmuntowi „Jagrym” Maleszewskiemu, których służba Ojczyźnie i społeczeństwu stanowi przykład do naśladowania w czasach współczesnych. Podkreślił również rangę etosu służby oraz munduru policyjnego, którego noszenie jest powodem do dumy. 
Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim w związku z profesjonalnym i  skutecznym wykonywaniu obowiązków służbowych wyróżnił ośmiu piotrkowskich funkcjonariuszy. 
Kolejny panel tematyczny poświęcony był  historii powstania Policji Państwowej na terenie ziemi piotrkowskiej.  Referat na powyższy temat wygłosił komisarz Artur Świerk. Historię kaźni przedwojennych policjantów, przetrzymywanych w największym obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie w okresie od września 1939 r. do maja 1940 r., zamordowanych w Kalininie i pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje, przybliżył Pan Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi, wnuk jednego z zamordowanych. 
Wydarzenie uświetniła wystawa eksponatów z tamtego okresu, wśród których uwagę zwracała oryginalna szabla należąca do Eugeniusza Gizińskiego komisarza Policji Państwowej pochodzącego z ziemi piotrkowskiej, pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu, który zginął w 1934 r. podczas pełnienia służby na zachodniej granicy naszego kraju od postrzału w plecy.  
Na zakończenie uroczystości insp. Dariusz Partyka Komendant Miejski Policji w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał z rąk Prezesa Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi oraz Dyrektora Biura Historii i Tradycji KGP Certyfikat Ambasadora OKM 1940 za propagowanie etosu Policji Państwowej.

Źródło: lodzka.policja.gov.pl, Biuro Historii i Tradycji Policji KGP.

 

Powrót na górę strony