Aktualności

"Drogi do Niepodległej"

Data publikacji 11.11.2017

11 listopada 1918 r. – odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona jako Narodowe święto Niepodległości. Z tej okazji w Biurze Historii i Tradycji Policji KGP została zaprezentowana wystawa pt. „Drogi do Niepodległej”, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz wzbogacona malarstwem Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 10 listopada 2017 r. w siedzibie Biura Historii i Tradycji Policji KGP przy ul. Orkana 14 w Warszawie. Symbolicznego zdjęcia wstęgi dokonał Pan Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Politycznego MSWiA oraz nadinsp. Andrzej Szymczyk -  Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.: insp. dr Marek Fałdowski - Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, insp. Anna Rosół - Komendant Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, insp. Kamil Bracha -  Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, Pan Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, dr Tadeusz Skoczek - Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Centralnej Biblioteki Wojskowej, Biura Edukacji Historycznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych i dyrektorzy biur KGP. W uroczystości wziął także udział Józef Krzysztof Oraczewski – artysta i malarz, autor prezentowanych podczas wystawy obrazów – jeden z najbardziej cenionych w świecie współczesnych malarzy polskich, którego prace wzbogaciły zbiory licznych muzeów, ambasador polskiej sztuki, zajmujący się malarstwem sztalugowym i wielkoformatowym, zaangażowany w przekaz własnych przemyśleń, odczuć w kontekście wydarzeń europejskich i światowych.

W wydarzeniu brali udział także uczniowie klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie wraz z opiekunami.

Pan Łukasz Kudlicki, reprezentujący Ministra Spraw Wewnętrznych i Administacji, w swoim wystąpieniu podkreślił, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać. Przypomniał, że Polacy walczący o odzyskanie niepodległości na frontach I wojny światowej zasilali później szeregi tworzącej się Policji Państwowej i walczyli o ostateczne utrwalenie granic odradzającego się państwa. Dodał, że prezentowana przez Biuro Historii i Tradycji Policji KGP wystawa, uświetniająca obchody Narodowego Święta Niepodległości, stanowi ważny element pamięci o naszej historii.

Pan nadinsp. Andrzej Szymczyk Komendant Główny Policji przypomniał,  że w okresie międzywojennym policjanci obchodzili swoje święto właśnie 11 listopada. Kom. Krzysztof Musielak -Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP podziękował za udostępnienie wystawy Panu dr. Tadeuszowi Skoczkowi Dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Józefowi  Krzysztofowi Oraczewskiemu, którego obrazy wzbogaciły przedsięwzięcie. Artysta podkreślił rolę sztuki w pielęgnowaniu pamięci o naszej historii.

Po symbolicznym otwarciu wystawy poświęconej 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, goście zostali zaproszeni do zwiedzania. Ekspozycja ukazuje całokształt okoliczności, wydarzeń i postaci, które wpłynęły na odrodzenie się państwa polskiego w listopadzie 1918 r. Wystawę uzupełniają liczne fotografie, reprodukcje dokumentów oraz ilustracje Pana Bohdana Wróblewskiego. Wyjątkowego charakteru ekspozycji dodają obrazy autorstwa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego, które wpisują się swoją barwą i tematyką w charakter uroczystości. Obok fragmentu instalacji „Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak” zaprezentowane zostały obrazy z wystawy „Biało-Czerwona”.

Biuro Historii i Tradycji Policji KGP udostępniło również dla zwiedzających zbiory historyczne – umundurowanie żołnierza legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, polowe gazety legionowe, rocznik Policji Państwowej „Na Posterunku” z 1928 r., pierwsze niepodległościowe wydawnictwa, a także publikacje albumowe BHiTP KGP.

Zródło: BHiTP KGP

  • MSWiA
  • KGP
  • Dyrektor
  • Józef Krzysztof Oraczewski
  • Zbiorowe
  • Klasa mundurowa
  • Klasa mundurowa
Powrót na górę strony