Aktualności

Finał akcji "Bohater ON" - ponad 118 tys. kartek do Powstańców Warszawskich

Data publikacji 23.11.2017

Ponad 118 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami dla Powstańców Warszawskich napisano podczas drugiej edycji akcji "BohaterON - włącz historię!". Przedsięwzięcie, którego finał odbył się w środę w Warszawie, ma na celu uhonorowanie żyjących weteranów walk z 1944 r.

Podczas gali, która odbyła się z udziałem Powstańców Warszawskich sanitariuszki Haliny Jędrzejewskiej ps. Sławka oraz sanitariuszki i łączniczki, powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej Danuty Józefy Gałkowej z domu Ślązak, ps. Blondynka w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy, poinformowano, że Polacy w kraju i za granicą napisali do powstańców 118 tys. 148 kartek pocztowych. Blisko 35 tys. kartek zaadresowanych było do konkretnego powstańca.

Minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, który reprezentował prezydenta podczas gali, powiedział, że prezydent prosił, żeby "w jego imieniu wszystkich państwa serdecznie pozdrowić, przekazać jego wyrazy szacunku i uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do tej pięknej akcji". Jak mówił, jest to akcja, w której można powiedzieć w jakimś sensie "zwracamy się do tych najmłodszych, do tych, którzy na całe szczęście nie doznali tej grozy wojny, nie musieli walczyć i miejmy nadzieję, nie będą musieli walczyć, ale muszą znać naszą historię, muszą wiedzieć o tym, jak ona była skomplikowana i muszą wiedzieć o tym, jakie bohaterstwo właśnie towarzyszyło tamtym chwilom sprzed lat" - podkreślił Kwiatkowski. "Bohaterstwo, którego państwo Powstańcy Warszawscy byliście częścią, byliście historią, tworzyliście tę historię i dzięki wam jesteśmy dzisiaj i możemy żyć w wolnym i niepodległym państwie i za to się państwu zawsze należą wielkie słowa uznania" - dodał. Kwiatkowski ocenił, że akcja jest w jakimś sensie też częścią "budowania naszej pamięci, naszej tożsamości". "Akcja, która przecież jest realizowana wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazuje jak takie działania są potrzebne i za to na ręce organizatorów i wszystkich partnerów chciałem złożyć serdeczne wyrazy podziękowania" - powiedział. Minister w Kancelarii Prezydenta podkreślił, że jest to akcja, która "zasługuje na to, żeby ją nadal kontynuować". "Wszystkim powstańcom życzę dużo sił i dużo zdrowia, jesteście państwo nam potrzebni, jako ci którzy są też świadectwem naszej historii, historii, z której wszyscy jesteśmy dumni" - zaznaczył Kwiatkowski.

"Muzeum Powstaniu Warszawskiego właściwie od ponad 14 lat funkcjonowania, jeszcze zanim została otwarta ekspozycja, przykładało bardzo wielką wagę do tego, żeby powstańcom oddać należny im hołd, żeby przez dzisiejszą młodzież byli traktowani, tak jak oni sami, jak byli małymi dziećmi, traktowali powstańców styczniowych" - powiedział wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski. "Dzisiaj widzimy, że się udało, że te kartki, które z podziękowaniami do nich trafiają, często trafiają od młodych ludzi, którzy są już wychowani przez m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, którzy nie pamiętają Warszawy bez Muzeum Powstania Warszawskiego" - zauważył Ukielski.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Honorowego, partnerzy, Powstańcy Warszawscy oraz ambasadorzy akcji, aktorzy: Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki.

"Cel tej kampanii jest bardzo piękny i bardzo wzruszający i nie mogliśmy absolutnie odmówić" - podkreśliła Więdłocha.

Pawlicki dodał, że w akcji bardzo wartościowe jest to jak powstańcy odpisują, jak nawiązuje się dialog pokolenia powstańców z młodszym pokoleniem. "To jest dla nas bardzo wielka przyjemność móc z wami rozmawiać, móc was słuchać i móc się od was uczyć. Bardzo za to dziękujemy, to dla nas wyróżnienie, że możemy wziąć udział w tej akcji" - zaznaczył Pawlicki.

W wydarzeniu wziął udział Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji Nadkomisarz Krzysztof Musielak. W następnej edycji akcji "BohaterOn" Komenda Główna Policji włączy się aktywnie w działanie wzmacniania świadomości historycznej m.in. w obszarze przedstawienia udziału w Powstaniu Warszawskim funkcjonariuszy przedwojennej Policji Państwowej i członków ich rodzin z którymi BHiTP KGP utrzymuje serdeczne kontakty.

W trakcie uroczystości przekazano na ręce Powstańców Warszawskich kartki wykonane przez dzieci ze szpitali i szkół przyszpitalnych oraz pocztówki i listy wysyłane do nich z całego kraju i zagranicy.

"To są wspaniałe listy. Całą zimę siedziałam wieczorami w poprzednim roku, wyciągałam po parę listów i czytałam. Trochę sobie popłakałam, trochę powspominałam, ale to naprawdę jest wielka rzecz dla nas, ludzi już w tym wieku. Bardzo serdecznie wszystkim, którzy wysyłali te listy, dziękuję" - powiedziała wzruszona sanitariuszka i łączniczka Powstania Warszawskiego Hanna Stadnik ps. Hanka.

Wydarzenie uświetnił koncert piosenek powstańczych w wykonaniu Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy". Goście mogli również zobaczyć wystawę Krzysztofa Zygzaka Chojnackiego "Pamięć i Duma" - dioramy i fotografie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.

Kartkę można było wysyłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl od 1 sierpnia do 2 października - była ona drukowana i przekazywana adresatowi. Bezpłatne kartki można było odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT. Wszystkie napisane z podziękowaniami i życzeniami pocztówki trafiły do żyjących weteranów walk z 1944 r.

Akcja, organizowana po raz drugi, ma na celu nie tylko upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, ale również edukację poprzez przedstawienie na stronie internetowej konkretnych historii powstańców. Na portalu ukazane jest nie tylko tło historyczne, ale również sukcesy, dramaty i emocje każdego z powstańców.

Pocztówkę liczącą nie więcej niż 25 słów (zasada 25 słów obowiązywała podczas działania powstańczej Poczty Polowej) można było wysłać nie podając konkretnego adresata, choć można ją było skierować też do konkretnej osoby.

Akcja "BohaterON" to nie tylko wysyłanie kartek, ale także organizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej seminaria dla nauczycieli. Szkolenia zaplanowano w formie wykładów przygotowanych przez historyków IPN oraz jako lekcje historii mówionej, na które zapraszani są uczestnicy powstania.

"My, staramy się Instytut Pamięci Narodowej zamienić w te działania właśnie edukacyjne - to, co jest istotą zadań i prac wykonywanych przez IPN" - powiedział zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. "To jest można powiedzieć taka sztafeta pokoleń, (...) nauczyciele to jest to średnie pokolenie, a młodzież i dzieci to jest to pokolenie, które po nas przychodzi, które jest tutaj pomiędzy nami, a któremu trzeba powiedzieć - skąd są, dlaczego są Polakami, jakie to są zobowiązania, co to było Powstanie Warszawskie, co to było Polskie Państwo Podziemne, o tym są właśnie te zajęcia". "Ta pamięć dzięki temu programowi BohaterON, a także tym szkoleniom, które prowadzi IPN, będą powodowały, że ta pamięć będzie trwała, a państwo będziecie zawsze żyli w naszej pamięci, w historii Polski" - podkreślił Hlebowicz.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji akcji "BohaterON - włącz historię!", napisano prawie 100 tys. pocztówek z życzeniami i podziękowaniami do Powstańców Warszawskich.

Akcja "BohaterON" ma już kilkuletnią tradycję. Na początku do napisania listów do powstańców zachęcono dzieci przebywające w szpitalach. Powstańcy na przesłane laurki i listy zareagowali ogromnym wzruszeniem, wielu z nich chciało odpowiedzieć autorom, więc w następnym roku zadbano, aby każdy list opatrzony został informacją o nadawcy. Tak nawiązało się kilka korespondencyjnych przyjaźni pomiędzy powstańcami a chorymi dziećmi.

 

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

 

Źródło: ksi/ pat/BHiTP KGP

Powrót na górę strony