Warsztaty historyczne OKM 1940 w Wojsławicach
12 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wojsławicach z inicjatywy Komendanta Powiatowego w Zduńskiej Woli insp. Małgorzaty Mączyńskiej i Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosława Olbrychowskiego odbyła się żywa lekcja historii, podczas której słuchacze mogli zapoznać się z historią Policji okresu międzywojennego oraz z tragicznymi losami policjantów II Rzeczypospolitej.
Warsztaty historyczno-patriotyczne „OKM 1940 – Ostaszków, Kalinin, Miednoje” dedykowane były przede wszystkim młodzieży szkolnej oraz policjantom oraz pracownikom policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: insp. Dariusz Walichnowski reprezentujący Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi, Starosta Zduńskowolski Wojciech Rychlik, Wójt Gminy Zduńska Wola Henryk Staniucha, Przewodniczący Rady Powiatu Zduńskowolskiego Janusz Kochelski, przedstawiciele służb mundurowych, placówek oświatowych oraz członkowie rodzin pomordowanych na Wschodzie funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Warsztaty rozpoczął insp. Dariusz Walichnowski oraz gospodarz Wójt Gminy Zduńska Wola, którzy już na wstępie podziękowali zebranym za udział w tej nietypowej lekcji historii upamiętniającej losy Policjantów II Rzeczpospolitej bestialsko zamordowanych na Wschodzie. W dalszej części warsztatów Komendant Powiatowy Policji w Zduńskiej Woli inspektor Małgorzata Mączyńska nawiązała do wartości, którymi kierował się przedwojenny Policjant. Dodała, że wartości te pomimo upływu czasu pozostały niezmienne. Policjanci dalej pełnią służebną rolę, a realizując obowiązki służbowe, kierują się profesjonalizmem docenianym przez społeczeństwo.
Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski, przybliżył zebranym dzieje powstania Policji Państwowej na ziemiach polskich po odzyskaniu niepodległości, w tym w powiecie sieradzkim, w skład którego wchodziła ówczesna Zduńska Wola. Nawiązał też do tragicznych losów zduńskowolskich policjantów, którzy jak tysiące innych mundurowych po wybuchu II Wojny Światowej, trafili do radzieckiej niewoli, a następnie zostali zamordowani i pogrzebani w bezimiennych, zbiorowych mogiłach.
Tragizm losów więzionych i pomordowanych na Wschodzie przedstawili w wzruszającej inscenizacji poetycko - muzycznej uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach. Huk wystrzeliwanych w kierunku bezbronnych jeńców pocisków, brzozowe krzyże oraz smutek ich bliskich wprawił wszystkich obecnych w zadumę i refleksję.
Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Jarosław Olbrychowski, z niezwykłą pasją opowiedział o Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, o powstaniu Policji Państwowej, jej strukturze oraz systemie szkoleń. Jarosław Olbrychowski w swoim wystąpieniu wspomniał o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie. Podkreślił, że Ostaszków, Kalinin, Miednoje, to miejsca zbrodni na funkcjonariuszach Policji Państwowej.
Ciekawym elementem spotkania była również prezentacja repliki munduru funkcjonariusza Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, który został zaprezentowany przez przedstawiciela Biura Historii i Tradycji Komendy Głównej Policji – sierż. sztab. Karola Woldana.
Komendant Powiatowy Policji insp. Małgorzata Mączyńska otrzymała z rąk Prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Certyfikat Ambasadora OKM 1940.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojsławicach Marek Guć zapoznał zebranych z szkolną inicjatywą upamiętniająca funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy nigdy nie powrócili z „nieludzkiej ziemi.”. Przypomniał, że na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, w kwietniu 2010 roku posadzono trzy dęby ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej: starszego posterunkowego Szymona Jagiełły, starszego posterunkowego Władysława Konata, starszego posterunkowego Antoniego Sokołowskiego. 23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Natomiast 26 kwietnia 2017 roku posadzony został czwarty Dąb Pamięci ku czci funkcjonariusza Policji Państwowej aspiranta Antoniego Grębowicza zamordowanego w kwietniu w 1940 r. Od 7 lat, w kwietniu każdego roku, na terenie szkoły organizowane są obchody Gminnego Dnia Katyńskiego, w których uczestniczą przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, służb mundurowych, uczniowie oraz rodziny pomordowanych.
Na zakończenie warsztatów, w asyście uczniów klas mundurowych z ZSR CKU w Wojsławicach, złożone zostały wiązanki pod obeliskiem upamiętniającym zamordowanych na Wschodzie.
Źródło: KPP w Zduńskiej Woli/BHiTP KGP